„Výhled na ekonomiku se v posledních dvou měsících vyvíjel o trochu lépe, než jsme se obávali, ale pořád to není žádná sláva,“ uvedl analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank. S ohledem na očekávanou recesi eurozóny i Česka a absenci poptávkových inflačních tlaků je tak podle Brožky nepravděpodobné, že by ČNB začala s brzkým zvyšováním úrokových sazeb.

Podle nové prognózy ministerstva financí by česká ekonomika neměla spadnout do recese. Měla by spíše stagnovat, či dokonce o něco růst. „Z toho ale nevyplývá růst spotřebitelské poptávky a tlak na spotřebitelské ceny,“ doplnil analytik Michal Kozub ze společnosti Home Credit.

Sazby i nadále nízké

Podle analytika Miroslava Nováka ze společnosti Akcenta lze prostředí, ve kterém se v současnosti nachází česká ekonomika, směle označit za téměř deflační. „Poptávkové tlaky téměř neexistují a lze očekávat, že budou nevýznamné i po celý rok 2012,“ je přesvědčen Novák s tím, že slabá domácí poptávka je umocněna fiskálně restriktivními kroky současné vlády, nízkým růstem mezd a obavami domácností z budoucího hospodářského vývoje.

„Ať již sazby v tomto roce zůstanou na současných úrovních, nebo dojde k jejich úpravě, je velmi pravděpodobné, že na velmi nízkých hodnotách se udrží i v nadcházejících letech,“ doplnil Novák.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení.