Bližší podrobnosti podle agentury Reuters ale nesdělil. Na prohlášení čínského premiéra zareagovalo okamžitě euro, které skokově posílilo nejen k dolaru, ale i k dalším měnám.

Čínský premiér po schůzce s Merkelovou novinářům řekl, že je důležité, aby se dluhová krize v eurozóně vyřešila. Peking prý z toho důvodu podpoří snahu Evropy stabilizovat euro. Žádná konkrétní částka nepadla, Čína podle premiéra zatím vyhodnocuje, jak pomoc zvýšit.

Nejásat předčasně

„Zatím bych byl v této věci spíše zdrženlivý. Čína rozhodně nechce vystupovat v roli nějaké charity, její participace na záchranném fondu pro Evropu je sice stále ve hře, ale neměla by znamenat zásadní zvrat v dosavadních plánech záchranného fondu,“ uvedl pro Novinky analytik Ondřej Moravanský ze společnosti Cyrrus.

Pro Čínu zůstanou podle Moravanského primární zejména její ekonomické zájmy, nikoli podpora Evropy jako takové.

Angela Merkelová poslouchá ve sluchátku překlad na Čínské akademii společenských věd v Pekingu.

Angela Merkelová poslouchá ve sluchátku překlad na Čínské akademii společenských věd v Pekingu.

FOTO: David Gray , Reuters

„Od Číny v žádném případě nemůžeme očekávat altruistické chování, a pokud se rozhodne více angažovat v řešení evropské dluhové krize, tak to rozhodně nebude zadarmo,“ uvedl pro Novinky analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. Čína ovšem Evropu potřebuje. Tamní ekonomika je stále silně závislá na exportu a EU je jedním z klíčových odběratelů čínského zboží.

Ve stejném duchu hovoří i analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin. „Více než půlmiliardová EU je až příliš lákavý trh, o který si ani Čína nemůže dovolit přijít,“ sdělil pro Novinky Volf. Tím, že se Čína zapojí do záchranných či stabilizačních fondů, případně v budoucnu koupí eurobondy, bude podle Volfa pomáhat vlastně sama sobě.

Spuštění o rok dřív

Záchranný fond EFSF vznikl v roce 2010 a je koncipován jen jako nástroj s dočasnou působností. Zaniknout má nejpozději v polovině roku 2013, už teď se ale uvažuje, že by se mohl stát součástí připravovaného fondu ESM. Ten bude fungovat jako stálý záchranný fond a k dispozici by měl mít kolem půl biliónu eur (asi 12,6 biliónu korun). Se zahájením činnosti se počítá už v červenci, což je o rok dříve, než se původně plánovalo.

Merkelová zahájila návštěvu Číny, kde bude jednat hlavně o ekonomických otázkách. Na programu jsou ale i politické záležitosti, například situace v Severní Koreji, Sýrii a v Íránu.