Průměrně jezdí do zahraničí na hory zhruba 1,5 miliónů milovníků zimních sportů, z nichž naprostá většina používá auto nebo autobus. Protože se v alpských zemích kromě Švýcarska platí eurem, tak nezanedbatelnou roli hraje kurz eura ve vztahu k české měně.

„V minulém roce v únoru bylo možné koupit jedno euro zhruba za 24,50 Kč. Na začátku listopadu je jedno euro zhruba o korunu dražší a stojí přes 25,50 Kč,“ uvedl pro Novinky Novák.

Roste cena benzínu

Také vyšší cena benzínu celou dovolenou v zahraničí mírně prodražuje, neboť od minulé zimy docela výrazně vzrostla a nic nenasvědčuje tomu, že by v následujících měsících měly ceny nějak výrazněji poklesnout.

„Zatímco v únoru 2011 byla průměrná cena Naturalu 95 zhruba na úrovni 33,30 Kč, tak v současnosti je litr benzínu zhruba o 1,40 Kč dražší,“ připomněl Novák s tím, že při cestě na české hory se zvýšení ceny výrazně neprojeví, ale při cestě do Rakouska, Itálie nebo dokonce Francie je již vyšší cena znát.

Docela markantní rozdíly v ceně benzínu jsou i v jednotlivých zemích. Zatímco u našeho jižního souseda – Rakouska – stojí litr benzínu zhruba o korunu méně než u nás, tak v Itálii je benzín naopak téměř o pět korun na litru dražší než v Česku. V Německu cena vychází o dvě až tři koruny na litr více.