„Dá se říci, že nárůst ceny ropy o každých pět dolarů navíc znamená v českém prostředí vzestup o 50 haléřů,“ uvedl pro Novinky analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka s tím, že ve světě narůstají obavy z dalšího vývoje v Libyi a možného přerušení dodávek.

Přesto se analytik stále domnívá, že se bude jednat o krátkodobou záležitost, v řádech několika dnů. Až se situace v Libyi uklidní, zbaví se paniky i trhy. Případně by podle Hatlapatky mohla Saúdská Arábie uklidnit situaci tím, že zaručí navýšení ropné produkce. „Pokud by však situace přeci jen trvala déle, mohly by pohonné hmoty u tuzemských čerpacích stanic stoupnout o více než korunu,“ dodal Hatlapatka.

Ropa Brent už ve středu stoupla na 111 dolarů a ve svém růstu pokračovala přes 113 a 116 dolarů až k nynější hranici 120 dolarů za barel. Zdražil i barel americké lehké ropy WTI, v tomto případě se cena přehoupla přes 101 dolarů.

„Nelze vidět obrat na trzích, pokud nebude vyřešena situace v Libyi," připomněl Mark Priest ze společnosti ETX Capital. Podle agentury Reuters prudký nárůst cen ropy ohrožuje hospodářský vzestup v rozvinutých ekonomikách a zvyšuje inflační tlaky.