Premiér Jan Fischer se pozastavil nad tím, že debata kolem vratných obalů se vleče od roku 2008. „Snížení zálohy sedmičkové láhve z jedné na tři koruny, je ta nejzávažnější věc. Debata se vede od roku 2008, což je delší než například diskuse k energetické koncepci, tak to mě zaujalo,“ podotkl premiér.

Mluvčí MPO Pavel Vlček sdělil, že vládní nařízení z roku 2002 stanovilo tříkorunovou zálohu pouze na dva typy půllitrových pivních lahví. "Od konce roku 2005 bylo však na trh postupně uvedeno dalších pět typů vratných lahví nejvýznamnějších českých producentů piva, na něž se však platné nařízení vlády nevztahuje a není ani stanovena výše zálohy," uvedl Vlček. Dodal, že více než 80 procent trhu s pivem nyní tvoří jiné typy lahví, než které jsou zmíněny v původním nařízení vlády.

Snížení zálohy na skleněné lahve určené pro minerální vodu o objemu 0,7 litru ze tří korun na jednu korunu Vlček zdůvodnil tím, že zatímco v roce 2001 tyto obaly používalo velké množství výrobců, tak nyní do nich v Česku stáčejí minerální vodu poslední dvě firmy. Na trhu je kvůli tomu těchto lahví přebytek.

"Povinnost vykupovat vratné lahve bez omezení množství, tedy nad rámec množství obalů, které konkrétní výrobce uvedl na trh a do oběhu, však nadále platí. Dvěma posledním výrobcům, kteří mají povinnost tyto obaly vykupovat, tím vznikají značné finanční náklady," upozornil Vlček. Díky snížení zálohy na tyto lahve budou náklady podle Vlčka rozloženy na všechny články obchodního řetězce.