Například v Británii akcie Royal Bank of Scotland zpevnily o 13 procent, Standard Chartered Bank o 12 procent. Cenné papíry švýcarské UBS vzrostly o čtyři procenta, přestože banka vykázala další ztráty.

Tato „dobrá nálada“ nepřímo ovlivňuje i pražskou burzu. Například v úterý odpoledne se dařilo i cenným papírům Komerční banky a Erste Bank. Ta si polepšila po 15. hodině o 8,5 procenta.

„Český trh je v poslední době tažen děním v západní Evropě,“ řek Novinkám společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky.

Důvodem posilování je, že ve čtvrtek má být v USA zveřejněn zátěžový test 19 bank (označován také jako stresový), který má odkrýt případné nedostatky. Podle BBC akcie evropských bank posilují díky víře, že americké banky dopadnou v testu dobře a nebudou muset navyšovat svůj kapitál. Od úterního rána se však spekuluje, že deset z devatenácti bank by v testu mohlo mít problémy. 

Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky je obecně na trzích v poslední době optimističtější nálada. „Testy možná jsou méně stresové pro investory, protože jsou často kritizované. Nezohledňují prý současnou situaci na trzích a v bankách,“ vysvětlil analytik. Zdůraznil, že cenné papíry navazují na růst z předešlých týdnů.