Podle informací rozhlasu se jedná o odvetné opatření za stanovení 35procentního cla na dovoz ledku do Česka. Ruská komise nyní zvažuje, zda na toto opatření české strany bude reagovat zavedením doplňkového dovozního cla na české automobily ve výši až 6 procent.

V Mladé Boleslavi nemají prozatím žádné konkrétní informace. "Prozatím vyčkáváme," sdělil Novinkám Jaroslav Černý z oddělní podnikové komunikace Škoda Auto. Na dotaz jak by se automobilka zachovala v případě přijetí dovozního cla, nechtěl odpovědět s tím, že se jedná o spekulace.

Předseda představenstva Vratislav Kulhánek pro Český rozhlas připustil, že "ruský trh je bezesporu významný." Nedosahuje však podle jeho vyjádření důležitosti například trhu polského. Kulhánek uvedl, že momentálně by to automobilku příliš nepoškodilo, avšak z dlouhodobého hlediska by se vzhledem k perspektivnosti ruského trhu o problém jednat mohlo.

Zavedení cel na dovoz ledku z Ruska z nulové sazby na 35 procent schválila vláda začátkem roku. Sazby se zvýšily i pro dovozce z Ukrajiny a Polska, i když ne tak výrazně, připomíná ČTK.