Hlavní obsah
Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Foto: Milan Malíček, Právo

Znechucené Pražské matky vyzývají Hamáčka, aby přijal sirotky z uprchlických táborů

Členky spolku Pražské matky vyzvaly ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby okamžitě podnikl kroky k přijetí sirotků z uprchlických táborů v Řecku. Kritizovaly ho za jeho postoj k žádosti řecké strany, na kterou reagoval slovy, že Řecko se jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků.

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Foto: Milan Malíček, Právo
Znechucené Pražské matky vyzývají Hamáčka, aby přijal sirotky z uprchlických táborů

„Před třiceti lety jsme demonstrovaly v nesvobodném režimu za lepší život vlastních dětí. Dnes, kdy si užíváme vysokou životní úroveň v demokratickém režimu, můžeme a máme povinnost zachránit alespoň několik málo životů dětí z válečných oblastí,“ stojí v dopise, který podepsalo více než devět desítek žen.

Řecko začátkem září vyzvalo ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. V dopisu, na který upozornil server Hlídací pes, řecká strana ČR žádala o převzetí 40 dětí.

Přijde nám normální a lidské, aby se náš stát k humanitární činnosti připojil

Hamáček pak uvedl, že Řecko se jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Na řecký dopis vůbec neodpověděl.

„Nevidím smysl v tom, přesouvat po EU 17leté bez nároku na azyl, když Atény na ochranu hranic a azylové řízení dostávají od EU miliardy eur. Jen ČR poskytla 270 expertů,“ uvedl ministr.

Matky jsou z jeho přístupu zklamané. „Jsme zklamané, znechucené, pobouřené tím, že ministr neodpověděl na žádost řeckého ministerstva vnitra o přijetí 40 sirotků z táborů. Přijde nám normální a lidské, aby se náš stát k humanitární činnosti připojil,“ řekla novinářům Terezie Hradilková z hnutí Pražské matky. Hamáčkův přístup označila za cynický.

Nebraňte pomoci

Autorky dopisu ministra vnitra vyzývají, aby „přestal české humanitární pomoci sirotkům bránit“ a umožnil českým organizacím se o děti z válečných zón postarat. Poukazují na to, že přeplněné tábory nejsou vhodné prostředí pro malé děti, ale ani pro náctileté. Hradilková připomněla, že v minulosti Česko přijímalo děti z krizových oblastí třeba i jen dočasně do doby, než se mohly vrátit domů. Týkalo se to třeba dětí z bývalé Jugoslávie.

Hnutí pražských matek vzniklo na přelomu roku 1988 a 1989. Upozorňovalo na znečistění životního prostředí. V květnu 1989 uspořádalo první demonstraci v tehdejším Československu, která se na problém zaměřovala. Teď spolek bojuje za bezpečnost dětí v dopravě či za čisté ovzduší v hlavním městě. Dopis adresovaný Hamáčkovi v úterý v sídle ministerstva vnitra předávaly původní členky hnutí i zástupkyně spolku.

Informace o postupu při vyřizování řecké žádosti žádala minulý týden při interpelacích opozice. Hamáčkův přístup kritizovala. S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla už loni europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy uvedl, že Česko žádné migranty přijímat nebude a že uprchlíkům je potřeba pomáhat v jejich zemích. Zmínil pak plán vybudovat sirotčinec v Sýrii. Týdeník Respekt následně informoval o tom, že se záměr, kterým Babiš argumentoval, neuskuteční.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků