Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman v sobtu vystoupil na szejzdu ČMKOS. V pozadí předseda ČMKOS Josef Středula. Foto: Dorian Hanuš, Právo

Zeman si kopl do „Nečasovy mrtvoly” a podpořil růst minimální mzdy

Prezident Miloš Zeman vystoupil v sobotu na šestém sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a podpořil návrh Bohuslava Sobotky na zvýšení minimální mzdy v lednu příštího roku o 500 korun. Zároveň si rýpnul do bývalého premiéra Petra Nečase, jenž zvýšení minimální mzdy bránil.

Prezident Miloš Zeman v sobtu vystoupil na szejzdu ČMKOS. V pozadí předseda ČMKOS Josef Středula. Foto: Dorian Hanuš, Právo
Zeman si kopl do „Nečasovy mrtvoly” a podpořil růst minimální mzdy

„Plně podporuji úsilí o další zvyšování minimální mzdy, protože lidé by měli mít motivaci chodit do práce a nežít na sociálních dávkách,“ řekl Zeman na sjezdu v pražském hotelu Olšanka.

Vzpomněl také na vládu expremiéra Nečase, která zvýšení minimální mzdy odmítala. Tehdy o tom prý jednala tripartita v čele s Nečasem. „On pronesl nezapomenutelný výrok: ‚Zvýšení minimální mzdy projde jen přes mou politickou mrtvolu,‘“ ušklíbl se Zeman nad bývalým předsedou vlády, který po aféře Nagyová v politice skončil. Sál Zemana odměnil hlasitým potleskem.

Zeman také nabádal odbory k jednotě a zkritizoval klesající počet odborových svazů i jejich členů. „Lze předpokládat, že tento trend je bohužel setrvalý a relativně dlouhodobý,“ poznamenal.

„Je mi smutno i z toho, že dochází k určité dezintegraci odborů,“ konstatoval prezident s tím, že by odbory měly být solidární a jednotné. Za projev solidarity rozhodně nepovažuje nedávné vystoupení odborového svazu mladoboleslavské automobilky Škoda ze svazu KOVO. „Osobně to pokládám za chybu,“ řekl.

Související téma

Prezident Miloš Zeman předal při příležitosti státního svátku 28. října 2013 nejvyšší státní vyznamenání.

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Odbory v této zemi budou silné pouze tehdy, budou-li jednotné, a pokud se podaří zvrátit onen klesající trend jejich členské základny,“ dodal Zeman závěrem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků