Hlavní obsah
Prezident republiky Miloš Zeman (vpravo) jmenuje Vojtěcha Šimíčka ústavním soudcem. Foto: Michal Doležal, ČTK

Zeman jmenoval Šimíčka ústavním soudcem

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval ústavním soudcem Vojtěcha Šimíčka. Dosavadního soudce Nejvyššího správního soudu schválil Senát na návrh hlavy státu na konci května. Zeman jej ocenil za odvážná rozhodnutí v minulosti i za neortodoxní přístup.

Prezident republiky Miloš Zeman (vpravo) jmenuje Vojtěcha Šimíčka ústavním soudcem. Foto: Michal Doležal, ČTK
Zeman jmenoval Šimíčka ústavním soudcem

Podle hlavy státu si Šimíček jmenování zasloužil mimo jiné odvážnými rozhodnutími v kauze Dělnické strany, manifestací v Plzni a Duchcově nebo u prováděcího zákona k přímé prezidentské volbě. „Chtěl bych ocenit i to, že jste odmítl titul Právník roku, protože odmítnutí tohoto titulu v každém případě prozrazuje jisté neortodoxní pojetí, a to je mně vždycky sympatické,“ poznamenal Zeman.

Šimíček v rámci Nejvyššího správního soudu předsedal senátu, který rozhoduje ve věcech volebních a ve věcech politických stran.

Kritik Zemanovy kampaně 

Rozhodoval tak například právě o rozpuštění Dělnické strany, o odvoláních kandidátů na prezidenta republiky nebo naposledy o stížnostech na nedávné volby do Evropského parlamentu.

Zeman již dříve ocenil soudcovu odvahu, s níž po svém zvolení českým prezidentem kritizoval soudce údajné lži v Zemanově volební kampani. Podle časopisu Týden o jeho volební kampani řekl: „Označili jsme tři skutečně lživá tvrzení... Nepoužili jsme slovo nepravda, ale lež. Protože to lži byly.“

Cenu Právník roku měl čtyřiačtyřicetiletý rodák z Ostravy dostat na počátku roku 2011 v kategorii správního práva, ale pocty se vzdal. Mimo jiné to odůvodnil tím, že „ocenění vypadalo jako za rozpuštění Dělnické strany“ a takovou cenu by podle něj soudce přijmout neměl.

Spolu se Šimíčkem senátoři schválili novým ústavním soudcem místopředsedu Krajského soudu v Brně a prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka, kterého Zeman jmenuje za týden. Odmítli advokáta Jiřího Nykodýma, který se jako ústavní soudce loni podílel na zamítnutí stížnosti na církevní restituce. Nykodým byl teprve druhým kandidátem, kterého Senát Zemanovi neodsouhlasil. Tím prvním byl loni předseda pražského městského soudu Jan Sváček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků