Hlavní obsah
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Foto: Milan Malíček, Právo

Zeman bere na jednání místo velvyslanců Nejedlého, Schwarzenberg si kvůli tomu nebral servítky

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) i jeho předchůdce a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg vnímají kriticky praxi prezidenta Miloše Zemana, který na schůzky s vrcholnými představiteli v zahraničí nebere velvyslance příslušných zemí. Hovořili o tom v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Ambasadoři chyběli například na Zemanových jednáních s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě a Pekingu, ale zúčastnil se jich prezidentův poradce Martin Nejedlý.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Foto: Milan Malíček, Právo
Zeman bere na jednání místo velvyslanců Nejedlého, Schwarzenberg si kvůli tomu nebral servítky

"Platí, že účast velvyslance je dle mého nesmírně žádoucí, protože to potřebujeme jako ministerstvo zahraničí analyzovat. Pokládám to za zásadní věc," řekl Zaorálek. "Jsou to schůzky na nejvyšší úrovni, tam má obrovský význam, abychom přesně věděli, co se odehrálo," poznamenal. Bude proto do budoucna prosazovat, aby se neopakovala situace z letošních Zemanových schůzek s Putinem, na nichž čeští velvyslanci chyběli.

Zaorálek připomněl, že českým velvyslancem v Rusku je Vladimír Remek, o jehož jmenování na tento post se zasloužil právě Zeman. V Číně je velvyslancem Libor Sečka. Ten byl sice přítomen u tamních Zemanových schůzek s čínskými představiteli, ale nikoliv při jednání s Putinem.

Prezident sice Zaorálka osobně informoval o obsahu schůzek, ale ministr by byl raději, kdyby to slyšel přímo od diplomata. "Budeme usilovat, aby tam (diplomat) už příště byl. Budu to doporučovat panu prezidentovi," doplnil ministr.

Schwarzenberg: Také není psáno, že nemám chodit s holou pr...

Účast velvyslanců na zahraničních schůzkách české hlavy státu s vrcholnými představiteli jiných zemí není nikde pevně zakotvena, ale vyplývá z dlouholetých zvyklostí.

„Také není nikde napsáno, že na jednání mám chodit s kalhotami, a ne s holou prdelí, a každý to dodržuje“ komentoval to Schwarzenberg, načež ho moderátor Václav Moravec upozornil, že musí hovořit slušně. Připomněl, že stejně umravňoval v nedávné debatě i ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Podle Zaorálka prezident tím, že velvyslance na jednání nevezme, dává jemu i zahraničním partnerům najevo, že daný ambasador nemá jeho důvěru.

Nejedlého diplomatický pas ministr neřeší. Ať je klid

Příští rok by mělo být jmenováno 34 nových velvyslanců. Také v zájmu toho, aby se tento proces uskutečnil bez problémů, nechce Zaorálek narušit křehké vztahy mezi vládou a Hradem.

"Když jsem nastoupil jako ministr, tak situace ve vztazích mezi vládou a prezidentem nebyla dobrá. Dal jsem si za cíl to rozmrazit a vytvořit systém, aby mohli velvyslanci nastupovat na své posty," řekl.

Například snaha o řešení rozhodnutí z minulosti by podle něj zlepšení atmosféry nepomohla. Zaorálek tak reagoval na otázku na možné odebrání diplomatického pasu Zemanovu poradci Nejedlému. S jeho vydáním v prosinci 2013 souhlasil tehdejší ministr Jan Kohout, podle oponentů na něj ale Nejedlý neměl nárok. Exministr zahraničí Schwarzenberg řekl, že by Nejedlému diplomatický pas odebral.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků