Hlavní obsah

Zemanův poradce Nejedlý dostal diplomatický pas. Nárok ale mají běžně jen diplomati a ústavní činitelé

7. 10. 2015, 8:50 – Praha • Aktualizováno 7. 10. 2015, 13:50

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý dostal od ministerstva zahraničí na žádost Pražského hradu diplomatický pas. Na doklad, který usnadňuje cestování po světě, přitom mají standardně nárok vedle zaměstnanců ministerstva zahraničí jen vybraní ústavní činitelé. Napsaly to ve středu Lidové noviny (LN).

Foto: Jan Handrejch, Právo

Poradce prezidenta Martin Nejedlý

Článek

„O vydání požádala Kancelář prezidenta republiky, a to z důvodu, že poradce Nejedlý doprovází jako člen vládní delegace prezidenta při zahraničních cestách," napsala deníku Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) podle LN svolil k vystavení pasu letos. Během středy pak ministerstvo své údaje opravilo a uvedlo, že s vydáním souhlasil už Zaorálkův předchůdce Jan Kohout.

Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody ale členové prezidentských delegací diplomatické pasy nepotřebují.

„Nedokážu si představit, že by někdo pozval prezidenta České republiky a řekl zároveň, že některému ze členů jeho delegace neudělí vízum, protože nemá diplomatický pas,” řekl Svoboda deníku.

Nejedlý se v květnu s prezidentem zúčastnil oslav konce války v Moskvě, kam doprovodil Zemana na jednání v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V září pak Nejedlý s prezidentem cestoval do Číny.

Problémy Lukoilu

Diplomatický pas na letištích urychluje odbavení a v zemích, kde platí vízová povinnost, zase často díky tomuto dokladu odpadá papírování před odjezdem. LN napsaly, že diplomatický pas například nevlastní ani šéf státní agentury CzechInvest, která usiluje o příliv zahraničních investic do Česka a má v cizině síť sedmi zastoupení.

Nejedlý byl do letošního června jednatelem české pobočky ruské společnosti Lukoil Aviation. Firma Lukoil Aviation Czech je od téhož měsíce v likvidaci.

Obvodní soud pro Prahu 1 přitom 17. června rozhodl, že tato společnost má státu zaplatit 27,5 miliónu korun kvůli dodávce leteckého paliva. Verdikt není pravomocný, Lukoil Aviation Czech se proti verdiktu odvolá, uvedl už dříve Nejedlý. Společnost podle něj zaplatí všechny závazky včetně případné pokuty.

Reklama

Související témata:

Výběr článků