Hlavní obsah
Foto: koláž Novinky.cz s použitím Právo a bis.cz

Z Česka šly loni peníze přímo Islámskému státu

Tajné služby loni odhalily, že minimálně v jednom případě odešly z České republiky finance na účet Islámského státu. Plyne to ze zprávy o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v Česku za rok 2016, kterou bude příští týden projednávat kabinet.

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Právo a bis.cz
Z Česka šly loni peníze přímo Islámskému státu

Materiál si v části o terorismu všímá činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS). Mluvčí BIS Ladislav Šticha potvrdil, že agenti zaznamenali minimálně jeden případ odchozí platby z Česka směrem k IS.

„Podrobněji případ komentovat není možné, protože se jedná o velmi citlivé informace, jejichž prozrazení by mohlo ohrozit či zcela zmařit dlouhodobou úspěšnou zpravodajskou práci,” sdělil ve středu Šticha.

ČR jako tranzitní země pro cesty do války

BIS se loni opět zaměřila na problematiku, zda Česko nevyužívali teroristé pro cesty do míst bojů za Islámským státem nebo při návratu zpět do Evropy. V loňském roce podle dokumentu nebyly zaznamenány odchody k IS ze strany cizinců žijících v Česku. Tajná služba neodhalila ani případy, kdy by přes Česko putovali bojovníci IS.

Pokračoval naopak trend, kdy lidé z jiných zemí, kteří nepatřili k IS, cestovali přes Česko do oblastí bojových operací v Sýrii, přičemž využívali hlavně pražské letiště. Ve výroční zprávě za rok 2015 BIS upozornila, že z Česka celkem odcestovalo sedm lidí do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím. Tito lidé byli z islámského světa a v tuzemsku pobývali pouze krátkodobě.

Radikální jsou jednotlivci

Za riziko označuje zpráva o bezpečnosti pronikání a šíření radikálních salafistických či wahhábistických učení a vlivů na české území. Podle dokumentu mají potenciál zvyšovat úroveň radikalizace ve společnosti, přispívat k šíření extremistických vlivů a vytvářet podhoubí pro terorismus.

Podle Štichy bylo loni zaznamenáno několik jednotlivců s radikálními postoji, kteří chtěli například založit uzavřené společenství uplatňující právo šaría. „Česká muslimská komunita těmto ojedinělým snahám nenaslouchá. Z bezpečnostního hlediska je ovšem nutné prostředí pečlivě monitorovat s cílem včas zachytit připadnou hrozbu radikalizace,” doplnil Šticha.

Teroristický útok v ČR nehrozil

Zpráva o bezpečnosti také zdůrazňuje, že v roce 2016 nebyly zaznamenány přípravy ke spáchání teroristického útoku na území Česka.

Prezident Miloš Zeman v lednu uvedl, že se v ČR pohybuje člověk z Afriky, který je „důvodně podezřelý” ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Prezident informaci o podezřelé osobě uvedl v souvislosti se vznikem nového Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které kritizuje. [celá zpráva]

Loňský rok byl co do počtu útoků v Evropě mimořádný. Týkaly se Belgie, Turecka, Francie nebo Německa. Ke všem útokům se přihlásil IS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků