Hlavní obsah
 

Vzdušné zámky a růžové brýle, hodnotí Babišův projev opozice

O vzdušných zámcích a růžových brýlích mluví opoziční politici v reakci novoroční projev premiéra Andreje Babiše (ANO). Forma i obsah byla návratem do 80. let, všichni se mají dobře díky vládě a premiérovi, podotkl předseda ODS Petr Fiala.

 
Vzdušné zámky a růžové brýle, hodnotí Babišův projev opozice

Vláda chce v budoucnu investovat podobně jako dosud hlavně do lidí, řekl v projevu Babiš. Za klíčový označil nový stavební zákon, vyzdvihl budoucí přínosy digitalizace i důležitost práce na kybernetické bezpečnosti. Česko podle premiéra prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své novodobé historie a sebevědomě se prezentuje i v zahraničních vztazích.

"Žijeme skutečně ve šťastné době a na skvělém místě, ale je všechno tak, jak to líčí premiér? Doporučoval bych ty růžové brýle sundat!" uvedl na Twitteru předseda lidovců Marek Výborný‏.

Bývalý šéf TOP 09 Jiří Pospíšil‏ na stejné sociální síti upozornil na to, že po šesti letech ve vládě Babiš stále naříká nad tím, co vše v Česku chybí. "Nepřizná při tom občanům, že nejenom (ne)výstavba dálnic potvrzuje, že jeho sliby zůstávají jen v podobě vzdušných zámků. Takhle se nedá řídit ani firma ani stát," dodal.

Předseda ODS Petr Fiala

Foto: Jan Handrejch, Právo

Představu, kterou Babiš v projevu zmínil, že by jako Harry Potter proměnil kouzelnou hůlkou ve skutečnost vládní investiční plán a Česko by se okamžitě stalo druhým Švýcarskem, komentuje na Twitteru předseda hnutí STAN Vít Rakušan‏. "To se mu ale těžko splní. Jeho by Moudrý klobouk bez mrknutí oka poslal do Zmijozelu," uvedl k Babišově vizi s odkazem na sérii knih o kouzelnickém učni.

Šéf ODS Fiala měl při Babišově projevu na chvíli pocit návratu do 80. let minulého století, formou i obsahem, uvedl na Twitteru. "Nejlepší plány, plnění na stovky procent a všichni se mají dobře díky vládě a premiérovi. Jen to ještě všichni nechápou," doplnil s poukazem na projevy komunistických funkcionářů z doby před revolucí v roce 1989.

Z projevu komunistického předrevolučního premiéra Lubomíra Štrougala parodicky citovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Průmyslová výroba letos překročí loňskou úroveň přibližně o sedm procent, což znamená, že její přírůstek bude zhruba o jedno procento vyšší, než stanovil plán. Výsledků dosahujeme i ve stavebnictví. Plán bytové výstavby na letošní rok - 102.000 bytů - bude překročen," napsala na Twitteru.

Kováčik: Díky toleranci KSČM

Předseda klubu komunistů Pavel Kováčik Babišovi vzkázal, že mnoho úspěchů, které své vládě připisuje, mohl kabinet prosadit jen díky toleranci KSČM. "Babiš se neopomněl pochlubit úspěchy a opatřeními ve prospěch občanů. Vláda skutečně učinila kroky, které minulé vlády neudělaly. V jeho projevu zaznívalo často „já“. Bez tolerance ze strany KSČM by však mnohé nebylo prosazeno," napsal Právu Kováčik.

"Ano, republice se poměrně daří a její současný stav je uspokojivý. Jak bude stav dále pokračovat, je otázkou," dodal. Babiš podle něj v projevu především profiloval vlastní hnutí ANO.

KSČM podpořila po volbách v roce 2017 vznik koaliční vlády ANO a ČSSD výměnou za prosazení některých programových bodů komunistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků