Hlavní obsah
 

Vyřiďte si to s německými nácky, vzkázal Kalousek Okamurovi

Vyříkejte si to s nacistickými soukmenovci, doporučil v úterý ve Sněmovně předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek Tomio Okamurovi, předsedovi hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD). Ostrými slovy reagoval na jeho návrh, aby se 74 let po skončení druhé světové války začala dolní komora zabývat nevyplacenými německými reparacemi vůči tehdejšímu Československu.

 
Vyřiďte si to s německými nácky, vzkázal Kalousek Okamurovi

Okamura poslance přesvědčoval, že by se Sněmovna měla zabývat návrhem, na jehož základě by vláda měla začít jednat o vyčíslení a zaplacení náhrad, které „nám“ Německo dluží.

Kalousek kolegovi připomněl, že k válečným zločinům soustavně nepřesně přidává přívlastek německý.

„Ten přívlastek německý se mi tam až tak nelíbí. Ten přívlastek, který tam patří, je přívlastek nacistický,“ poučil Okamuru.

Návrh odmítl a ještě při tom svého kolegu nepřímo označil za nácka. „Mám velkou prosbu. Nemohli byste si vy, čeští náckové, tohle vyřídit s německými nácky? A netahat do toho nás, české demokraty s německými demokraty,“ obrátil se na svého předřečníka.

„My už se bez vás nějak dohodneme,“ odtušil závěrem. Okamurův návrh nakonec Sněmovna odmítla.

Dohoda z roku 1945

O reparacích vůči Československu se vítězné mocnosti dohodly na konferenci v Postupimi v roce 1945. Reparace měly být vyplaceny na základě Pařížské dohody o reparacích, mezi jejíž signatáře Československo patřilo.

„Výše československých reparačních nároků činila 306 miliard Kčs, vyjádřeno v dobové měně. ČSR bylo ze strany Německa vyplaceno 230,1 mil. Kč,“ uvádí ministerstvo zahraničí. Další platby nebyly provedeny a Česká republika se po svém vzniku rozhodla, „že křivdy spáchané v minulosti na obou stranách náleží minulosti a že nebudou zatěžovat své do budoucna orientované vztahy politickými ani právními otázkami společné minulosti“. V tomto duchu byla uzavřena i společná Česko-německá deklarace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků