Hlavní obsah
Jiří Kohout, Radek John a Kateřina Klasnová z Věcí veřejných. Foto: Zdeněk Seiner, Právo

VV podaly ústavní stížnost kvůli restitucím pět minut před koncem roku

Věci veřejné dostály svým slibům z listopadu a jen pět minut před silvestrovskou půlnocí podaly ústavní stížnost na majetkové vyrovnání s církvemi. Strana už oznámila, že se v pondělí uskuteční tisková konference na toto téma, kde teprve chtějí sdělit bližší podrobnosti. Podání stížnosti potvrdila místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová.

Jiří Kohout, Radek John a Kateřina Klasnová z Věcí veřejných. Foto: Zdeněk Seiner, Právo
VV podaly ústavní stížnost kvůli restitucím pět minut před koncem roku

Ústavní soud stížnost obdržel asi pět minut před silvestrovskou půlnocí, řekl generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Zatím se jí soudci blíže nezabývali, v posledních dnech je zaměstnává zejména rozhodování o stížnostech spjatých s volbou prezidenta.

Strana podrobnosti neutajila

Věci veřejné uvalily na podrobnosti ohledně stížnosti embargo do pondělí, Ústavní soud je ale předešel a její znění vyvěsil v pátek odpoledne na svém webu. Ve více než 50stránkovém materiálu autoři navrhují zrušit zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, případně alespoň jeho části.

Uplatňují výhrady proti způsobu schvalování zákona i jeho obsahu. "Zákon v konečném důsledku povede k obohacení určité části společnosti spojené s cizí mocí ke škodě většiny společnosti, která zákon odmítá," stojí ve stížnosti. Žádají také odklad vykonatelnosti zákona a zákaz jakýchkoliv majetkových transakcí až do rozhodnutí Ústavního soudu.

Dále Věci veřejné navrhují zrušení části zákona o Ústavním soudu, která stanovuje, že návrh na zrušení právní normy musí podat minimálně 41 poslanců nebo 17 senátorů. Tolik zákonodárců Věci veřejné nemají, a soud by jinak musel jejich stížnost odmítnout.

Jednu stížnost už podal Babák

Věci veřejné se už loni po odchodu do opozice stavěly k restitucím odmítavě. V listopadu pak avizovaly, že kvůli vyrovnání podají stížnost k Ústavnímu soudu. Podle tehdejšího vyjádření VV chtěly stížnost opřít o údajné porušení jednacího řádu při schvalování zákona.

Co si církev nárokuje

Interaktivní mapa ukazuje, jakou výměru pozemků si církev v jednotlivých katastrech nárokuje.

Naleznete ji na www.cirkevrestituce.cz

VV již jednu ústavní stížnost na majetkové vyrovnání státu s církvemi podaly. Na konci letních prázdnin ji podal poslanec Michal Babák. Stěžoval si na postup předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) během projednávání zákona o restitucích. Vadilo mu, že Němcová přerušovala jeho vystoupení a na závěr mu odebrala slovo. Tím se podle něho dopustila zásahu do svobody projevu a zásahu do svobodné soutěže politických sil. Babákovu stížnost soud odmítl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků