Hlavní obsah
Vrchní soud v Praze. Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Vrchnímu soudu došla trpělivost, případ Opencard a pražských radních dostane nový soudce

Trestní kauzu pražských radních a karty Opencard bude řešit jiný soudce. Vrchní soud případ odebral soudci Alexandru Sotolářovi, a to kvůli nerespektování předchozích pokynů odvolacího senátu. Ve čtvrtek to uvedla Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, kde Sotolář působí.

Vrchní soud v Praze. Foto: Pavel Jaňurek, Novinky
Vrchnímu soudu došla trpělivost, případ Opencard a pražských radních dostane nový soudce

Soudce dvakrát uznal exprimátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a další radní vinnými z porušování povinností při správě majetku, vrchní soud však oba jeho rozsudky zrušil.

„Vrchní soud dospěl k závěru, že předseda senátu Sotolář nereflektoval pokyny odvolacího soudu směřující k důslednému odstranění vad v interpretaci provedených důkazů, vytčená pochybení v novém rozhodnutí bagatelizoval a vyslovený pokyn neakceptoval,“ citovala Puci z usnesení, jež v červnu zrušilo druhý z verdiktů.

Mluvčí doplnila, že kauzu po Sotolářovi převezme jeho kolegyně Denisa Durdíková, která termín nového hlavního líčení zatím nestanovila.

Případ se týká kontraktů s tehdejším vlastníkem práv k zamýšlené multifunkční kartě Opencard, firmou Haguess. Pražští radní je v dubnu 2012 jednomyslně schválili poté, co jim je doporučila hodnoticí komise. Podle státního zástupce tím Haguess neoprávněně zvýhodnili. Obžalovaní vinu odmítají. Poukazují na to, že projekt Opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak.

Soudce nerespektoval pokyny vyšší instance

Sotolářův senát uložil obviněným loni v prosinci stejné tresty jako v září 2016 – tříletou podmínku bývalé radní pro informatiku Evě Vorlíčkové a šéfovi magistrátních informatiků Janu Teskovi, dvouletou podmínku Hudečkovi a někdejšímu radnímu pro dopravu Josefu Noskovi. Soudce tehdy uvedl, že při druhém projednání věci „neshledal důvody pro jakoukoliv změnu skutkových zjištění“. Hlavní líčení stihl za jediný den.

Vrchní soud v usnesení vyjádřil obavu, že Sotolářův senát by jeho pokyny – například ohledně nápravy nesprávné protokolace svědeckých výpovědí – nerespektoval ani při třetím projednání věci. Připustil, že výměna senátu je výjimečným postupem, protože prolamuje ústavní zásadu, podle níž nesmí být nikdo odňat svému zákonnému soudci. V dané věci se ale podle odvolacího soudu nedalo postupovat jinak.

Bývalí primátoři metropole Bohuslav Svoboda (vlevo) a Tomáš Hudeček u městského soudu v Praze

Foto: Petr Hloušek, Právo

Druhý verdikt, který Sotolář vynesl týden před loňským Štědrým dnem, přijali obvinění s hlasitě projevovanou nevolí. Pro Vorlíčkovou bylo rozhodnutí soudu směšné, Nosek proces označil za „absurdní divadlo“ a Hudeček Sotoláře přirovnal ke komunistickému prokurátorovi a soudci Josefu Urválkovi.

Se čtveřicí obžalovaných byl v roce 2016 Sotolářem nepravomocně odsouzen i další bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), a to k podmínce v délce 2,5 roku. V mezičase se však dostal do Sněmovny, aniž by justice stačila projednat jeho odvolání. Svobodovo trestní řízení bude moci pokračovat teprve tehdy, až mu vyprší poslanecký mandát.

Dalších deset obviněných soudy už dříve pravomocně zprostily viny. Osvobození se týká někdejších radních Lukáše Manharta, Václava Novotného, Pavla Richtera, Heleny Chudomelové, Radka Lohynského a Ivana Kabického, dále dvou zaměstnanců magistrátu a dvou externích členů hodnoticí komise.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků