Hlavní obsah

Vondra: Vicenová může být velvyslankyní při EU

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) v pondělí nepřímo potvrdil, že vláda počítá s exministryní zemědělství Milenou Vicenovou na post české velvyslankyně při EU. "Je to odpovědné rozhodování. Milena Vicenová má určitě všechny předpoklady k výkonu této funkce. Víc to ovšem nemohu komentovat, protože nebývá zvykem o velvyslancích informovat dříve, než rozhodne vláda," sdělil na dotaz Práva.

Vondra: Vicenová může být velvyslankyní při EU

Dvaapadesátiletá Vicenová byla čtyři měsíce členkou první vlády Mirka Topolánka. Nyní pracuje jako generální sekretářka na ministerstvu pro místní rozvoj a má na starosti hlavně čerpání peněz z evropských fondů. Není členkou žádné politické strany a ovládá čtyři jazyky. O jejím případném jmenování by se mělo rozhodnout do 23. září.

Nahradit má současného velvyslance Jana Kohouta (ČSSD), který do povědomí veřejnosti vstoupil v dubnu 2005, když odmítl nabídku na post premiéra namísto Stanislava Grosse.

ČSSD jmenování Vicenové odmítá

Jmenování Vicenové odmítá ČSSD. "Milena Vicenová není ani diplomatkou a není ani zkušenou, ani respektovanou osobností. Její jedinou předností je jak se zdá pouze loajalita k ODS a premiérovi Mirkovi Topolánkovi," píše předseda Jiří Paroubek v tiskovém prohlášení sociální demokracie 

Jan Kohout má z Bruselu odejít koncem roku, ačkoliv měl původně ve funkci zůstat zhruba o půl roku déle.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků