Hlavní obsah
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Foto: Vít Šimánek, ČTK

Vnitro chce do zákona dostat pasáž, která umožní v případě krize utajovat informace

Ministerstvo vnitra vložilo do novely zákona o krizovém řízení návrh nového paragrafu, který by umožnil nezveřejňovat informace, „jejichž zveřejnění by mohlo ohrozit účinnost krizových opatření”. Lidé by takové infromace nedostali, ani kdyby o ně požádali na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Foto: Vít Šimánek, ČTK
Vnitro chce do zákona dostat pasáž, která umožní v případě krize utajovat informace

Jak upozornil server iRozhlas.cz, pokud by novela s novým paragrafem vstoupila v platnost, mohly by úřady s poukazem na krizové řízení odepřít tazatelům z řad veřejnosti informace, na něž nyní mají nárok. Návrh navíc obsahuje i prodloužení lhůt, během nichž mají úřady povinnost odpovědět.

Podle spoluautora zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřicha Kužílka je ale formulace o informacích, které mohou ohrozit krizové opatření, příliš vágní. Podle něj jde o reakci na snahy lidí a médií mít přesné informace o vývoji pandemie.

Omezení přístupu k informacím je v rozporu se snahami veřejnosti i médií, aby stát zveřejňoval dostupná data, která má k epidemii koronaviru a na jejichž základě státní aparát rozhoduje o opatřeních, která mají šíření epidemie omezit.

Nejde přitom o první snahu ministerstva vnitra pod vedením Jana Hamáčka (ČSSD) o omezení přístupu k informacím. Před časem resort vyhověl snaze Hradu, aby o aby o stížnostech na neposkytnutí informací podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím, nerozhodoval Úřad pro ochranu osobních údajů, ale ten, kdo má informace poskytovat.

Návrh obsahuje novela o svobodném přístupu k informacím. Ministerstvo se brání tím, že možnost soudního přezkumu zůstává. Podstupovat soudní při, která se může protáhnout na léta, však mnohdy nedává smysl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků