Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo

Vláda schválila koncepci sociálního bydlení

Vláda na svém pondělním zasedání schválila koncepci sociálního bydlení. Návrh obsahuje zřízení tří stupňů bydlení pro potřebné - krizové bydlení, sociální byty a dostupné byty. Na základě schválené koncepce připraví ministerstvo práce a sociálních věcí návrh zákona. Informoval o tom ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo
Vláda schválila koncepci sociálního bydlení

Krizové bydlení by byla sociální služba pro lidi bez přístřeší či v ohrožení zdraví a života. Sociální byt představuje jednodušší bydlení, nájemníkům by se věnovali sociální pracovníci. Dostupný byt je běžné bydlení, má být hlavně pro seniory, postižené, rodiny s dětmi, oběti domácího násilí či mladé po odchodu z dětských domovů. Pomoc by mohli dostat lidé či rodiny, jimž na přiměřené bydlení nestačí 40 procent příjmu. Poskytnout by ji měla obec.

Podle návrhu koncepce by měl zákon obcím uložit povinnost, že by určité procento bytů na jejich území patřilo do fondu sociálního bydlení. Vyčíslení podílu i termín jeho naplnění ale v dokumentu chybí, stanovit je má až zákon. Autoři koncepce uvádějí, že se o tom bude ještě jednat. V dřívější verzi označili jako optimální pětiprocentní podíl. Právě stanovení povinné části a také nejasnosti kolem financování systému vyvolávaly největší spory.

„Jsme v tom trochu zpoždění, ale nejsme zpožděni natolik, abychom zákon neprosadili. Je to naprosto zásadní. Jsou tady obce, které jsou schopny poskytnout kategoriím, jako jsou matky samoživitelky nebo děti, které opustily dětské domovy, adekvátní bydlení se sníženým nájmem. Ale obcí je minimum. Lidé se nemají kam obrátit,” podotkla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Česká republika je podle ní poměrně bohatý stát a je „naprosto skandální, abychom zákon o sociálním bydlení neměli”. 

Miliardové náklady

Podle návrhu by byly potřeba ročně po dvě desetiletí investice 14,6 miliardy. Putovaly by z úvěrů či dotací. Koncepce počítá i se zaměstnáním 696 lidí v úřadech práce, kteří by agendu vyřizovali. Jejich vybavení by vyšlo na 31,3 miliónu, obnos na platy by pak ročně činil minimálně 282,6 miliónu. Dalších 45 míst by vzniklo na ministerstvu práce.

Podle koncepce je přijatelná čekací doba na byt do šesti měsíců. Je to prý ale cílový stav až po dokončení celého sociálního bydlení. V jeho fondu by obec měla byty svoje i od soukromníků. Nájem by neměl překročit úředně stanovené náklady na bydlení. Lidé by dostali smlouvu na dva roky, mohla by se prodloužit. Pokud by podmínky neplnili, museli by byt opustit. Senioři a postižení by měli mít smlouvy na neurčito.

Zákon o sociálním bydlení by měl podle koaličního plánu začít platit od roku 2017. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) připustil, že se původní termín asi nestihne. Na přípravu a prosazení normy má podle něj vláda čas do konce volebního období na podzim 2017.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků