Hlavní obsah

Vesecká dohlédne na kauzu financování Grossova bytu

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká požaduje vysvětlení k nedávnému odložení kauzy koupě bytu expremiéra Stanislava Grosse (ČSSD). Nejasnosti s financováním bytu a pochybné podnikatelské aktivity Grossovy manželky Šárky způsobily loni na jaře pád Grossova kabinetu.

Vesecká dohlédne na kauzu financování Grossova bytu

Nejvyšší státní zastupitelství si k věci vyžádá informace od Městského státního zastupitelství v Praze, které se případem zabývalo. "Na základě jejich zhodnocení bude rozhodnuto, zda bude ve věci provedena kontrola skončené věci," uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ)Kateřina Kalačová. Kdy prověřování listin skončí, ale zatím neví.

Na NSZ se kontrolují obvykle všechny závažné případy, jejichž vyšetřování bylo odloženo. Vesecká může dát v případě, že v kontrolovaném spisu jsou sebemenší pochybnosti, pokyn k opětovnému prošetření kauzy a následnému vydání zcela nového rozhodnutí.

Policie se domnívá, že koupě Grossova bytu na pražském Barrandově nebyla nezákonná. Případ proto v prosinci odložila. Prověřování nejasností kolem toho, jak Gross v roce 1999 financoval nákup bytu, začalo loni v únoru. [celá zpráva]

Grossovi měl půjčit jeho strýc

Média i opozice Grosse kritizovala za to, že nedokázal doložit, jak před šesti lety získal 1,2 miliónu korun, které údajně použil na čtyřmiliónový byt jako zálohu.

Expremiér opakovaně tvrdil, že se ničeho špatného nedopustil. Na nákup bytu mu prý půjčil jeho strýc František Vik 1,2 miliónu korun. Když se ukázalo, že na to nemohl našetřit, přišel Vik s verzí, že i on si musel půjčit, a to u příbuzných.

Zakrátko vyšlo najevo, že Vikovi půjčil peníze bývalý novinář a podnikatel Rostislav Rod.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků