Hlavní obsah
Panelový dům ve Frenštátě po výbuchu plynu. Foto: Jiří Tomaškovič, Právo

V sutinách panelového domu našli tři mrtvé děti

Hasiči našli v noci na pondělí v sutinách zříceného panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku čtyři těla. Tři z nich jsou děti, jedno z nich zřejmě předškolního věku. Výbuch v panelovém domě tak má už pět obětí. Řekl to mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Jeden dospělý člověk se ještě pohřešuje.

Panelový dům ve Frenštátě po výbuchu plynu. Foto: Jiří Tomaškovič, Právo
V sutinách panelového domu našli tři mrtvé děti

„Policisté případ vyšetřují jako podezření z trestného činu obecného ohrožení,“ řekla v pondělí dopoledne Právu mluvčí policie Soňa Štětínská. Zároveň odmítla komentovat jakékoliv verze případu s tím, že vyšetřování je teprve na začátku.

Exploze v panelovém domě v centru města nastala v neděli krátce před 04:00. Pravděpodobně se jednalo o výbuch plynu. Po výbuchu propukl požár, který zničil celý dům.

Podle Kůdely byla nalezená těla zavalená a ohořelá. Dětské oběti jsou ve věku mezi třemi až osmi lety.

Nájemník ostatním vyhrožoval

Příčina výbuchu se šetří, ale sousedé se přiklánějí k myšlence, že výbuch někdo způsobil úmyslně. V domě podle České televize bydlel muž, který topil propan butanem a lidem vyhrožoval, že je zabije. Z domu měl být vystěhován.

Před městským úřadem je vyvěšená černá vlajka.

Foto: Jiří Tomaškovič, Právo

"Musíme pracovat se všemi verzemi, i s verzí, že by se mohlo jednat o podezření z nějakého úmyslného trestného činu, který nelze vyloučit," řekl moravskoslezský krajský policejní ředitel Tomáš Tuhý.

Výbuch plynu ve Frenštátu pod Radhoštěm

Video: Jiří Tomaškovič, Právo

První oběť neštěstí oznámila policie hned v neděli ráno a také informovala, že jsou pohřešovány tři děti a dva dospělí. Hasiči je nalezli v noci při postupném odklízení trosek. Jeden dospělý člověk se stále pohřešuje.

Hasiči pokračují v odklízení trosek, dům postupně rozebírají.

Hasiči museli trosky domu strhnout

Foto: Petr Sznapka, ČTK

"Střídá se přitom vždycky deset hasičů, kterým v hledání pomáhají psi. Probíhá to tak, že těžká technika nejprve sebere panel a zbytek se odklízí ručně," řekl Kůdela. Odklízení trosek podle něj bude pokračovat nejméně celý den.

Při neštěstí bylo dále zraněno 11 lidí, mezi nimi jeden dobrovolný hasič a tři děti. V kritickém stavu leží na popáleninovém centru Fakultní nemocnice v Ostravě žena, která utrpěla popáleniny na 90 procentech těla, a muž, jenž byl popálen na více než 50 procentech těla. Ostatní zranění jsou podle mluvčího nemocnice Tomáše Oborného mimo ohrožení života.

Odklízení sutin domu po výbuchu plynu

Video: Právo

V domě se propadla střecha

Třípatrový dům s šesti byty byl součástí bloku tří domů v centru Frenštátu. Exploze a následný požár zničily vnitřek domu, propadla se v něm střecha a stropy. Obvodové zdi pak museli hasiči strhnout, aby se dostali k troskám a mohli je prohledat. Několik desítek obyvatel z okolních domů záchranáři evakuovali.

Výbuch poškodil i okolní budovy

Foto: Petr Sznapka, ČTK

Frenštátská radnice zřídila kvůli neštěstí krizovou linku. Lidé mohou volat na recepci úřadu na číslo 556 833 111. Starostka města Zdeňka Leščišinová, podle níž pomoc nabízí množství lidí, v neděli řekla, že v pondělí město zřídí speciální krizovou telefonní linku a bankovní účet, kam mohou lidé zasílat pomoc postiženým.

Hasiči na místě výbuchu

Foto: Petr Sznapka, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků