Hlavní obsah
Zlatý nákrčník Foto: ÚAPP

V lese našli zlatý šperk z dob Říma

Mimořádně cenný zlatý nákrčník z třetího století našeho letopočtu, kdy střední Evropu obýval germánský kmen Markomanů, postrach Římské říše, se podařilo najít ve Ždánickém lese na pomezí Vyškovska a Hodonínska. Podle odborníků jde o archeologickou senzaci.

Zlatý nákrčník Foto: ÚAPP
V lese našli zlatý šperk z dob Říma

Šperk je prvním nálezem svého druhu na Moravě. Zřejmě patřil významné ženě. Překvapivě přečkal celá staletí bez sebemenšího poškození. Ležel v lesní hrabance. Stačilo jej jen otřít.

Jde o ryzí zlato. Za mladší doby římské, kdy nákrčník vyrobil nějaký germánský zlatník, se zlato nemísilo s dalšími kovy. Jde tedy o kvalitní zlato s ryzostí 900/1000 s nepatrnou příměsí stříbra a mědi. Přívěšek váží 32 gramů a jeho cenu archeologové odhadují na statisíce korun.

„Nálezci jsou detektoráři Lukáš Kotásek a Tomáš Lusk. Nedostanou nic a jsou s tím smířeni. Dlouhodobě s nimi spolupracujeme. Již nás potěšili nejedním nálezem. Odměnu by si teď určitě zasloužili,“ řekl Právu Ivan Čižmář z brněnského Ústavu archeologické památkové péče.

Místo nálezu zlatého nákrčníku ze třetího století po Kristu

Foto: ÚAPP

Podle zákona našli detektoráři šperk takzvaným archeologickým způsobem, tedy jinými slovy vědomě hledali v terénu historickou cennost. Na odměnu proto nemají nárok.

Pardubický kraj kdysi obdobnou situaci řešil vyplacením odměny poctivému nálezci pokladu. Podle Čižmáře by takto mohl postupovat nyní i Jihomoravský kraj. Vědci se shodují v tom, že stát by měl začít vyplácet odměny poctivým detektorářům, kteří své nálezy předávají archeologům. Někteří mají dokonce z těchto hledačů vytvořeny týmy svých spolupracovníků.

Ztracen na útěku?

Muži ke svému nálezu neprodleně přivolali odborníky. Nákrčník byl mimořádně cenný již v době, kdy byl vyroben. Šlo o období po smrti římského císaře Marka Aurelia, kdy vedení impéria rozhodlo, že Řím vyklidí své pozice v až příliš divoké střední Evropě plné barbarů. Přímo mezi Germány měla tehdy svoji pevnost desátá římská legie. Nacházela se na vrchu Hradisko u současných Pasohlávek na Brněnsku a šlo o nejsevernější výspu Říma.

Pravděpodobně po stažení legie někdo ve Ždánickém lese nákrčník ztratil. Možná šlo o ženu na útěku. Pokud by si jej tam někdo ukryl, zřejmě by jej zahrabal. Vše vypadá tak, jako by byl šperk pohozen v lese. Už ve své době ale představoval obrovské jmění a dovolit si jej mohli jen nejbohatší. Majitelé pouhých stříbrných a bronzových nákrčníků patřili mezi elitu.

Nákrčník se našel již v lednu. Archeologové se nálezem nechtěli moc chlubit a místo jeho nálezu tají. Opakovaně se na něj vrátili a celé okolí prohledali, ale nenašli nic, co by se šperkem mohlo souviset. Hledání zkomplikovala karanténa vyhlášená kvůli koronaviru.

Podle jedné z teorií by mohl být v okolí místa nálezu šperku hrob významné germánské ženy. I když pátrání zatím skončilo ve slepé uličce, archeologové jej rozhodně nevzdávají, přestože příběh osudu nákrčníku zřejmě zůstane navždy opředen tajemstvím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků