Hlavní obsah
Michael Flynn Foto: Carlos Barria, Reuters

Trumpův exporadce Flynn mohl podle kongresmanů porušit zákony

Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn čelí podezření, že mohl porušit zákony Spojených států, když přijal desítky tisíc dolarů (stovky tisíc korun) od organizátorů jeho cesty do Ruska v roce 2015. Na možné provinění upozornili představitelé výboru Sněmovny reprezentantů, který prověřuje vazby Trumpovy prezidentské kampaně na Rusko. Informovala o tom agentura Reuters.

Michael Flynn Foto: Carlos Barria, Reuters
Trumpův exporadce Flynn mohl podle kongresmanů porušit zákony

Republikánský předseda sněmovního výboru pro dohled a vládní reformy Jason Chaffetz spolu s demokratem Elijahem Cummingsem uvedli, že penzionovaný generál Flynn by mohl být trestně stíhán, neboť jako někdejší vojenský důstojník nesměl přijímat ze zahraničí peníze bez předchozího souhlasu či informování americké vlády, k čemuž zřejmě došlo.

„Peníze musí být rozkryty,“ prohlásil Jason Chaffetz. „Prostě nemůžete přijímat peníze od Ruska, Turecka či kohokoli jiného,“ dodal.

Z Flynnových příjmů vyplývá, že v roce 2015 dostal 45 tisíc dolarů (1,1 miliónu korun) od ruské televize RT za řeč přednesenou na konferenci, kterou tato prokremelská stanice v Moskvě pořádala.

Peníze dostával také od letecké dopravní firmy Volga-Dněpr a od americké filiálky ruské softwarové společnosti Kaspersky Lab. Flynnova konzultační firma získala také 530 tisíc dolarů (13 miliónů korun) od společnosti napojené na tureckou vládu.

Michael Flynn za prezidentem Donaldem Trumpem

Foto: Carlos Barria, Reuters

Flynn do roku 2014 vedl vojenskou rozvědku DIA, loni pak Trumpovi pomáhal s prezidentskou kampaní. Po Trumpově lednovém nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce. Po 24 dnech v úřadu ale musel odstoupit kvůli svým nejasným vazbám na Rusko. [celá zpráva]

Flynn totiž viceprezidentovi Miku Penceovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi neřekl nedopatřením.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků