Hlavní obsah
Tomáš Vandas Foto: Petr Hloušek, Právo

Tomáš Vandas

Tomáš Vandas je český politik, bývalý předseda krajně pravicové Dělnické strany (DS) a současný předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Tomáš Vandas Foto: Petr Hloušek, Právo
Tomáš Vandas

Narodil se 3. března 1969 v Praze. Vzdělání získal na středním odborném učilišti, kde se vyučil instalatérem. Následně absolvoval nadstavbové studium na strojní průmyslové škole, které ukončil maturitní zkouškou. Při zaměstnání vystudoval bakalářský obor Sociální a masové komunikace na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Na stejné vysoké škole následně úspěšně absolvoval magisterský obor Sociální a mediální komunikace.

Mezi lety 1986 až 1992 pracoval v Dopravním podniku hlavního města Prahy a později v menších stavebních firmách.

Vstup do politiky

Politicky aktivní začal být v roce 1995 v důsledku vlastní nespokojenosti s polistopadovým vývojem. O dva roky později začal pracovat jako asistent poslance za Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (SPR-RSČ). Po parlamentních volbách v roce 1998 působil v SPR-RSČ a následně v její nástupnické straně Republikáni Miroslava Sládka (RMS) jako tajemník strany a zástupce šéfredaktora týdeníku Republika.

Tomáš Vandas společně s Miroslavem Sládkem (uprostřed)

Foto: Josef Strouhal, Právo

Patří mezi zakládající členy DS, která vznikla v roce 2003. V témže roce byl na jejím prvním sjezdu zvolen předsedou. Následně byl v této funkci opětovně potvrzen na druhém sjezdu DS v roce 2006 i na třetím v roce 2008.

V roce 2004 byl lídrem strany ve volbách do Evropského parlamentu a v roce 2006 vedl společnou kandidátku DS a Národního sjednocení nazvanou Právo a spravedlnost v parlamentních volbách v Pardubickém kraji. O tři roky později pod jeho vedením DS poprvé překročila hranici jednoho procenta ve volbách do Evropského parlamentu.

Po rozpuštění DS

Po rozpuštění DS Nejvyšším správním soudem v roce 2010 oznámil, že své příznivce povede do parlamentních voleb pod hlavičkou DSSS, v jejímž čele vystřídal na čtvrtém sjezdu svou matku Hanu Pavlíčkovou.

Na podzim téhož roku kandidoval v senátních volbách na Mostecku se ziskem přes pět procent hlasů, což označil za pozitivní signál a velké povzbuzení do budoucna, díky čemuž následně obhájil pozici předsedy DSSS na jejím pátém sjezdu v roce 2013 a také na šestém sjezdu a v roce 2015.

V roce 2016 oznámil svou kandidaturu v rámci senátních voleb 2016 v Ústí nad Labem, přestože patřil mezi výrazné odpůrce této instituce. Svou kandidaturu zdůvodnil tím, že by jeho zvolení znamenalo pro vládní garnituru a „kulturní humanistickou frontu“ šok. Se ziskem 6,94% hlasů však skončil na šestém místě a do druhého kola nepostoupil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků