Hlavní obsah
Föhn se projevuje hlavně nad západní části republiky Foto: www.sat24.com

Teplé Vánoce přifoukl do ČR alpský Föhn, na Moravě bylo 13 stupňů

V Moravskoslezském kraji padaly na druhý svátek vánoční teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Ostravě-Porubě, kde meteorologové naměřili 13 stupňů Celsia. Jedním z důvodů, proč je v České republice tak nezvykle teplo, je meteorologický efekt německy zvaný Föhn, který se nachází za pohořím Alp.

Föhn se projevuje hlavně nad západní části republiky Foto: www.sat24.com
Teplé Vánoce přifoukl do ČR alpský Föhn, na Moravě bylo 13 stupňů

„Efekt je způsoben polohou tlakové níže nad severní Itálií, kdy po její přední straně proudí přes Alpy vzduch od jihu k severu. Na návětrné (italské) straně hor vzduch vystupuje do výšky a přitom z něj padají srážky, tím se zbavuje vlhkosti. Na severní straně Alp vzduch zase sestupuje již o něco sušší a dochází k rozpouštění oblačnosti a k celkovému oteplení,“ vysvětlil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák efekt Föhnu, který je pojmenován stejným slovem, jež v češtině zdomácnělo pro označení vysoušeče vlasů.

Je to ovšem jen jeden z více faktorů, které ovlivňují současné teplé počasí. Podle Dvořáka ovšem za jarními teplotami nestojí žádné záhadné jevy, jako například globální oteplování. Připomněl, že meteorologové znají z minulosti teplá vánoční období, která se střídají se studenými. „Je to dáno globální cirkulací atmosféry a tím, jak v tom kterém roce jsou zrovna situovány řídící tlakové útvary,“ podotkl Dvořák.

Na družicových snímcích je vidět díra v oblačnosti, táhnoucí se od Alp přes Bavorsko a dále přes Čechy až nad Německo.

Foto: www.sat24.com

Objevují se také názory, které připisují teplou zimu slabé hurikánové sezóně v Atlantiku. „Je to možné, ale zatím nepotvrzené,“ podotkl mluvčí ČHMÚ s tím, že teplejší zima bude zřejmě pokračovat.

Teplotní extrémy na severu Moravy

Nejtepleji bylo ve čtvrtek na stanici Ostravě-Porubě, která měří od roku 1968. Přístroje tam zaznamenaly 13 stupňů Celsia, dosavadní rekord byl 11,2 stupně Celsia. Teplotní rekord padl rovněž na stanici v Opavě, která měří od roku 1876. Dnes na ní bylo naměřeno 11,3 stupně Celsia, rekord z roku 1983 byl o 0,3 stupně nižší.

"Rekordní teplota byla rovněž naměřena v Mošnově na Novojičínsku, kde je stanice v provozu od roku 1959. Dosavadní rekord měl hodnotu 10,8 stupně Celsia, ve čtvrtek tam bylo naměřeno 12,9 stupně Celsia," řekl Roman Volný z Regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ v Ostravě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků