Hlavní obsah
Prezident republiky Miloš Zeman odletěl do Francie na oslavy výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Foto: Milan Malíček, Právo

Svoboda není samozřejmost, musí se o ni bojovat, poděkoval Zeman veteránům

Prezident Miloš Zeman, který se v pátek zúčastní oslav 70. výročí vylodění spojenců v Normandii, před odletem do Francie poděkoval veteránům 2. světové války. Zdůraznil rovněž význam svobody a připomněl, že je nezbytné o ni bojovat.

Prezident republiky Miloš Zeman odletěl do Francie na oslavy výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Foto: Milan Malíček, Právo
Svoboda není samozřejmost, musí se o ni bojovat, poděkoval Zeman veteránům

"Svoboda není něčím, co máme dáno navěky. Za svobodu se musí trvale bojovat," řekl Zeman na kbelském letišti. Kromě skupiny veteránů ho do Francie doprovází předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

V Normandii se znovu odehrály události Dne D

Video: Novinky/Reuters

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vzpomínkové akce na spojenecké vylodění v roce 1944 se kromě Zemana zúčastní nejvyšší představitelé USA, Ruska, Británie, Francie, Německa, Slovenska, Itálie a desítky dalších zemí.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z invaze spojenců v Normandii 6. června 1944

Video: Reuters

Oslavy zahájí dopoledne francouzský prezident François Hollande u pomníku ve městě Caen, kde se poprvé oficiálně uctí památka 20 000 civilistů, kteří za bitvy o Normandii přišli o život.

Prezident Miloš Zeman s monackým knížetem Albertem II. na oslavách vylodění

Foto: Kancelář prezidenta republiky

Hlavní ceremonie se uskuteční na pláži u obce Ouistreham, na níž jsou připraveny tribuny pro 9000 pozvaných hostů. Kromě francouzských a zahraničních představitelů se očekává na 1000 válečných veteránů, kterým je většinou více než 90 let; pro mnohé z nich to patrně bude poslední účast na kulatém výročí vylodění, které je považováno za jeden ze zlomových okamžiků druhé světové války.

Prezident republiky Miloš Zeman odletěl do Normandie na oslavy výročí vylodění spojeneckých vojsk za II.sv. války. Na snímku veteráni II.sv. války nastupují do letadla.

Foto: Milan Malíček, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků