Hlavní obsah
Minulost? V květnu oslavovali zástupci TOP 09 a STAN úspěch jejich společné kandidátky do evropských voleb. Do krajských voleb se ale Starostům nyní dohromady nechce. Foto: Petr Horník, Právo

STAN v krajích bourá dohody s TOP 09

Žádný velký návrat ke spolupráci mezi hnutím STAN a TOP 09 se nekoná. Starostům se totiž do krajských koalic s TOP 09 nechce, zvláště v krajích, kde se Starostům daří.

Minulost? V květnu oslavovali zástupci TOP 09 a STAN úspěch jejich společné kandidátky do evropských voleb. Do krajských voleb se ale Starostům nyní dohromady nechce. Foto: Petr Horník, Právo
STAN v krajích bourá dohody s TOP 09

Nejdříve TOP 09 dostala košem v Libereckém kraji, kde je hejtmanem Martin Půta a už tam podruhé vyhrál volby. Jednání krachla na jižní Moravě a čerstvě i ve středních Čechách. Vedení TOP 09 přístup Starostů rozzlobil a začalo je kritizovat.

„Tam, kde se to STAN hodí a je slabý, tak rád využije příležitosti jít do koalice, a kde by mohl velkorysost vrátit, tak se k nám obrací zády. Nedají se potom brát vážně slova představitelů STAN, že mají snahu spojovat roztříštěnou opozici,“ řekla Právu šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Kalousek dal za vzor Prahu

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl situaci v Praze, kde TOP 09 vytvořila se Starosty a lidovci společnou kandidátku Spojené síly pro Prahu.
„V pražských volbách byla pozice TOP 09 jednoznačně silnější, přesto jsme nabídli partnerům férovou koalici a dosáhli společného úspěchu. Teď ve Středočeském kraji STAN koalici odmítá. Je to smutný doklad skutečných priorit politiků, kteří mají jinak spolupráce plná ústa,“ napsal Kalousek na Twitter.

Předseda STAN Vít Rakušan je zklamán, že špičky TOP 09 na rozhodnutí krajských organizací reagují podrážděně. „Nemyslím si, že je to ve všech krajích mrtvé, a proto další jednání nebudu torpédovat silnými výroky,“ reagoval Rakušan. „My jsme hnutí vzniklé zdola a není možné Starostům v regionech diktovat, jak mají hlasovat,“ dodal.

Zatím vznikla napevno koalice jen v Ústeckém kraji, tam se STAN připojil k trojkoalici – ProKraj, Strany zelených a TOP 09. Společně STAN a TOP 09 možná vytvoří ještě koalice v Karlovarském a Jihočeském kraji a na Vysočině.

O možné koalici ve středních Čechách jednali Starostové, TOP 09 a také lidovci tři čtvrtě roku. V neděli v noci se ale krajský výbor STAN dohodl, že koalici nechce. „Opozičním politickým stranám, kterým hrozí, že se nedostanou do krajského zastupitelstva, STAN nabídl účast jejich kandidátů na kandidátce STAN,“ sdělil po jednání předseda středočeského vedení hnutí Věslav Michalik. Dodal, že lidovci a SNK-ED nabídku přijali.

Podle předsedy středočeské a místopředsedy celé TOP 09 Jana Jakoba taková nabídka nebyla přijatelná. „Od začátku jsme jim říkali, že jejich kandidátka, na které se ztratíme, není pro nás přijatelná,“ řekl Právu.

Jestli prozatímní nezdar ve vytváření krajských kandidátek ovlivní jednání o sněmovní koalici na celostátní úrovni, nechtěli Starostové ani TOP 09 předjímat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků