Hlavní obsah

Špidla svolal mimořádnou schůzku k Iráku

Premiér Vladimír Špidla svolal na dnešní odpoledne na mimořádnou schůzku několika členů vlády s předsedy obou komor parlamentu Lubomíra Zaorálka a Petra Pitharta. Podle neoficiálních zpráv je chce spolu s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem informovat o situaci v Iráku a možné účasti České republiky v případném konfliktu.

Špidla svolal mimořádnou schůzku k Iráku

Schůzka má začít kolem 17. hodiny, potvrdila Právu mluvčí vlády Anna Stárková. Co je na jejím programu ale neřekla s tím, že to neví. "Někteří ministři budou informovat šéfy obou komor parlamentu o některých bodech jednání vlády," uvedla pouze.

Podle informací Práva se má debatovat také o zvažovaném vyslání prostějovské elitní jednotky do Afghánistánu, o což opakovaně Česko požádali Američané. Chtějí si tak uvolnit vlastní síly a přesunot je do oblasti Iráku. Tento bod ale nebude dominantní. Hlavním posláním schůzky je podle informací Práva Irák.

Zdroj Práva z ministerstva obrany v úterý naznačil, že se situace velmi vyostřila. Před Českem stojí nyní definitivní rozhodnutí, do jaké míry je ochotno se na řešení současné krize podílet vojensky.

Chemici do první linie?

Ministerstvo obrany se proto snaží sladit všechny zahraniční aktivity české armády a předjednat si podporu s poslanci a senátory. Někteří činitelé resortu se bojí, že by mohli u zákonodárců narazit, pokud by chtěli zároveň schválit vyslání prostějovských do Afghánistánu a nějaké další jednotky do Iráku či blízkého okolí. Už dnes má přitom ČR protichemickou jednotku v Kuvajtu.

Podle některých neoficiálních informací si obrana pohrává s myšlenkou, že by žádala o změnu mandátu pro chemiky a poslala je v případě války přímo do první linie. Předností chemiků je totiž detekce jaderného, chemického a biologického nebezpečí. Spojenci se přitom obávají, že právě tyto druhy zbraní Sadám Husajn v případě války použije.

V úvahách je prý také vyslání bojové jednotky například výsadkářů z Chrudimi nebo právě prostějovského komanda. Tyto jednotky by mohly mj. provádět záškodnické akce za frontovou linií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků