Hlavní obsah
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura Foto: Petr Hloušek, Právo

Sobotka byl silnější premiér než Babiš, prohlásil Stanjura

Setrvání Antonína Staňka (ČSSD) ve funkci hojně komentují opoziční politici. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura zdůraznil, že v odvolávání ministrů z funkce byl někdejší předseda vlády z ČSSD Bohuslav Sobotka silnější než současný premiér Andrej Babiš (ANO).

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura Foto: Petr Hloušek, Právo
Sobotka byl silnější premiér než Babiš, prohlásil Stanjura

„Slabý premiér Bohuslav Sobotka dosáhl odvolání Andreje Babiše z vlády za 19 dní. ,Silný´ premiér Andrej Babiš nebyl schopen prosadit odvolání slabého ministra kultury Staňka za 36 dní,“ napsal v sobotu na Twitter Stanjura.

Stanjura tak připomněl situaci z roku 2017. Tehdy chtěl Sobotka dostat z funkce ministra financí Babiše kvůli jeho skandálům ohledně korunových dluhopisů a ovlivňování médií.

Sobotka podal demisi, ale prezident Miloš Zeman si Ústavu vyložil tak, že s demisí premiéra nekončí celá vláda. Sobotka si to proto kvůli prezidentově interpretaci Ústavy rozmyslel a 5. května 2017 navrhl odvolání ministra financí Babiše. Prezident Zeman Babiše odvolal 24. května 2017, tedy po 19 dnech.

Prezident Miloš Zeman přijal ve čtvrtek 4. května 2017 na Pražském hradě premiéra Bohuslava Sobotku.

Foto: Petr Hloušek, Právo

S odvoláním současného ministra kultury Staňka Zeman otálí už pět týdnů. Babiš navrhl odvolat Staňka na konci května, prezident tomu ale nevyhověl.

Celou situaci už v Lánech řešili Babiš s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Zeman si ještě na 12. července pozval na společnou schůzku Staňka s Hamáčkem.

Sociální demokraté by měli v půlce července rozhodnout, jestli opustí kabinet. Podle Hamáčka nemá cenu zůstávat ve vládě, ve kterých si strana nemůže rozhodovat o vlastních ministrech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků