Hlavní obsah
Sněmovna v úterý 19. prosince schválila státní rozpočet 140 hlasy poslanců. Foto: Petr Hloušek, Právo

Sněmovna schválila státní rozpočet na rok 2018

Stát bude v roce 2018 hospodařit se schodkem 50 miliard. Rozpočet v úterý po více než šestihodinovém jednání schválila Sněmovna. Nejdůležitější zákon roku, jak se někdy návrhu říká, podpořilo 140 poslanců ze 199 přítomných.

Sněmovna v úterý 19. prosince schválila státní rozpočet 140 hlasy poslanců. Foto: Petr Hloušek, Právo
Sněmovna schválila státní rozpočet na rok 2018

Proti návrhu rozpočtu, který ještě připravovala minulá vláda ve složení ANO, ČSSD a KDU-ČSL, hlasovalo pouze 31 zákonodárců z řad ODS a TOP 09. Jednání jsme pro vás sledovali on-line.

Pravice od začátku kritizovala, že vláda naplánovala zbytečně vysoký deficit. V době ekonomického růstu by podle některých měla mít Česká republika rozpočet vyrovnaný.

Rozpočet počítá s příjmy 1314,5 miliardy korun a výdaji 1364,5 miliardy korun. Sněmovna přidala 3,3 miliardy korun na sociální služby, miliardu korun na podporu agropotravinářského komplexu a 300 miliónů na investice do mateřských a základních škol.

Návrh nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Senát státní rozpočet neschvaluje.

PŘEHLED SCHVÁLENÝCH ZMĚN V NÁVRHU ROZPOČTU NA ROK 2018
Zvýšení výdajů kapitoly ministerstva školství o 100 miliónů Kč na výdaje regionálního školství (konkrétně speciálním školám na učební pomůcky pro těžce postižené žáky) na vrub obsluhy státního dluhu
V kapitole ministerstva zemědělství přesun jedné miliardy Kč na ostatní výdaje podpory agropotravinářského komplexu (národní dotace) z výdajů na společnou zemědělskou politiku - podporu venkova (500 miliónů Kč), z inspekční, kontrolní a výzkumné činnosti (400 miliónů Kč) a z podpory lesního hospodářství (100 miliónů Kč)
Zvýšení kapitol prezidentské kanceláře, Senátu, Sněmovny, kanceláře ombudsmanky, Ústavního soudu a Nejvyššího kontrolního úřadu celkem o 105,93 miiónu Kč na platy zaměstnanců na vrub vládní rozpočtové rezervy
Zvýšení dotace na podporu exportu - doplnění pojistných fondů EGAP v kapitole všeobecná pokladní správa o 1,9 miliardy Kč na vrub vládní rozpočtové rezervy (780 miliónů Kč) a výdajů na financování programů EU (880 miliónů Kč) v kapitole všeobecná pokladní správa, výdajů spojených s činností poradních orgánů vlády v kapitole Úřadu vlády (130 miliónů Kč) a podpory podnikání v kapitole ministerstva průmyslu a obchodu (110 miliónů Kč)
Zvýšení položky mj. na sociální výdaje a neziskové organizace o šest miliónů Kč v kapitole všeobecná pokladní správa (pro Československou obec legionářskou) na úkor vládní rozpočtové rezervy
Posílení výdajů na sociální služby v kapitole ministerstva práce a sociálních věcí o 1,5 miliardy Kč přesunem z běžných výdajů ministerstva (120 miliónů Kč) a na úkor 12 rozpočtových kapitol - ministerstvo zahraničí (20 miliónů Kč), ministerstvo vnitra (205 miliónů Kč), ministerstvo životního prostředí (20 miliónů Kč), ministerstvo pro místní rozvoj (20 miliónů Kč), ministerstvo průmyslu a obchodu (440 miliónů Kč), ministerstvo dopravy (deset miliónů Kč), ministerstvo zemědělství (30 miliónů Kč), ministerstvo školství (30 miliónů Kč), ministerstvo kultury (deset miliónů Kč), ministerstvo zdravotnictví (50 miliónů Kč), ministerstvo spravedlnosti (20 miliónů Kč), a všeobecná pokladní správa (525 miliónů Kč)
Posílení kapitoly ministerstva práce a sociálních věcí o 1,8 miliardy na sociální služby na úkor odvodů do EU (jedna miliarda Kč) a ostatních výdajů (300 miliónů Kč) v kapitole všeobecná pokladní správa a obsluhy státního dluhu (500 miliónů Kč)
Posílení kapitoly ministerstva školství o 300 miliónů Kč na investice do mateřských a základních škol na vrub obsluhy státního dluhu (50 miliónů Kč), stavebního spoření (50 miliónů Kč), sociálních výdajů a náhrad (100 milónů Kč), ostatních výdajů (50 miliónů Kč) a odvodů do rozpočtu EU 50 miliónů Kč) v kapitole všeobecná pokladní správa
Zdroj: ČTK
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků