Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Sněmovny. Foto: Ondřej Deml, ČTK

Vláda prodloužila nouzový stav do 20. listopadu

Nouzový stav v Česku kvůli epidemii koronaviru potrvá zatím do 20. listopadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK sdělil, že vláda využila páteční souhlas Sněmovny a na následném mimořádném zasedání prodloužila stav nouze, který měl původně skončit 3. listopadu.

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Sněmovny. Foto: Ondřej Deml, ČTK
Vláda prodloužila nouzový stav do 20. listopadu

Kabinet ANO a ČSSD poslance ale původně žádal, aby mohl mimořádný stav pokračovat až do 3. prosince. V dolní komoře ale pro návrh nesehnal dost hlasů.

„Vláda potřebuje čas, hasí vzniklé problémy a pracuje na restartu ekonomiky. Česká republika ale při zapojení všech může z krize vyjít posílena,“ zdůvodňoval potřebu nouzového stavu dopoledne na plénu ve Sněmovně premiér.

Zároveň upozorňoval, že všechna opatření se začínají projevovat s určitým odstupem. Ta nejnovější však platí zatím od středy a bez nouzového stavu by jejich platnost skončila.

Babiš tak přítomné poslance vyzval, aby podpořili vládní návrh na prodloužení do 3. prosince.

Proti tomu se však postavila část opozice. Za Piráty dokonce požadoval šéf jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek, aby došlo k prodloužení jenom o dva týdny. „Chceme, aby si Sněmovna zachovala kontrolu nad kroky vlády,“ vysvětloval.

Na třítýdenním prodloužení se od počátku naopak shodovala ODS spolu s KDU-ČSL. „Vláda zamrzla a bohužel nevyužila letní období, abychom se na druhou vlnu připravili,“ rozčiloval se lidovecký lékař Vít Kaňkovský.

V režimu nouzového stavu může vláda na základě krizového zákona zavádět přísnější opatření včetně plošných zásahů do základních práv, pro která nestačí rozhodnutí ministra zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Rozsah omezení však musí být předem vymezen.

Stav nouze je možné vyhlásit nejdéle na 30 dnů, s následným prodloužením musí souhlasit Poslanecká sněmovna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků