Hlavní obsah

Senátoři podpořili možnost cestovat bez pasu i mimo EU

Cestování bez pasu pouze s občanským průkazem by mohlo být v budoucnu možné i do zemí mimo Evropskou unii. Senát ve čtvrtek podpořil novelu zákona, která tuto novinku umožní, budou-li s ní dotčené země souhlasit. Normu dostane k podpisu prezident.

Senátoři podpořili možnost cestovat bez pasu i mimo EU

Změnu zákona připravilo ministerstvo vnitra kvůli tomu, že některé balkánské státy umožnily po vstupu ČR do EU na základě svého rozhodnutí vstup českým občanům jen na občanský průkaz. Nejprve tak učinilo Chorvatsko, postupně se přidávaly další země.

Návrh předpokládá, že s používáním občanského průkazu jako cestovního dokladu musí cílová země výslovně souhlasit. Proto by tento způsob cestování měl fungovat buď na základě dvoustranných mezinárodních smluv, nebo na základě jednostranného rozhodnutí států. Ministerstvo zahraničí také musí mít v případě definitivního schválení novely povinnost zveřejnit ve Sbírce zákonů seznam států, do nichž je možné bez pasu cestovat.

Policisté mají podle souběžné změny zákona o policii kontrolovat, aby se přes vnější hranice EU nedostal člověk s uloženým zákazem vycestování. Vnitro předpokládá, že vzhledem k nízké četnosti ukládání takového zákazu a kontrolám v letecké dopravě by náklady na toto policejní opatření neměly přesáhnout milión korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků