Hlavní obsah
Jednací sál Senátu Foto: Jan Handrejch, Právo

Senátoři navrhují stejné kompenzace jako vláda, obce by ale mohly mít peníze dřív

Senátoři navrhují, aby obce dostaly od státu jako kompenzaci za nižší příjmy z daní 1200 korun za jednoho obyvatele. Jedná se o stejný návrh, jaký schválila v pondělí vláda. Senátorský návrh by ale mohl být schválen už příští týden, a obce by tak dostaly peníze o dva měsíce dříve.

Jednací sál Senátu Foto: Jan Handrejch, Právo
Senátoři navrhují stejné kompenzace jako vláda, obce by ale mohly mít peníze dřív

„Rozdíl není v obsahu. Platnost vládního zákona, pokud by se projednával, by ale byla nejdříve k půlce srpna," uvedl senátor Zdeněk Nytra (ODS). Ministerstvo by pak mělo 60 dnů na poslání peněz krajům.

Horní komora by měla svůj návrh odklepnout ve čtvrtek. Schválen Sněmovnou a podepsaný prezidentem by pak mohl být už za týden. Obce by podle Nytry dostaly peníze o dva měsíce dřív.

Podle člena horní komory Petra Holečka (STAN) zákon podpořili senátoři ze všech klubů.

Obcím to má nahradit ztrátu související s financováním kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a společnosti s ručením omezeným.

Peníze totiž nešly pouze ze státního rozpočtu, ale také z daně ze závislé činnosti neboli z daně ze mzdy. Tato daň je sdílená s obcemi i kraji, kdy 66 procent zůstává státu a zhruba 24 procent jde obcím a přibližně devět procent krajům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků