Hlavní obsah
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Foto: Milan Malíček, Právo

Senát vrátil Sněmovně zvýšení rodičovského příspěvku, chce ho pro víc rodin

Senátoři nesouhlasí s navýšením příspěvku pouze těm rodičům, kteří rodičovský příspěvek aktivně pobírají. Požadují navýšení o osmdesát tisíc i pro rodiče, kteří příspěvek v dosavadní výši vyčerpali. Senátoři tak podpořili původní návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), který ovšem Sněmovnou neprošel.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Foto: Milan Malíček, Právo
Senát vrátil Sněmovně zvýšení rodičovského příspěvku, chce ho pro víc rodin

Pro změnu hlasovalo ve středu 70 ze 74 přítomných senátorů, ruku zvedli i členové ČSSD a hnutí ANO, kteří se tak postavili proti návrhu vlastní vlády. Žádný senátor nebyl proti.

Zákonodárci vratku zdůvodnili tím, že původní návrh je podle nich diskriminační a rozděluje rodiče na kategorie.

„Neměli bychom měnit pravidla hry uprostřed běhu, a pokud je měníme, tak by se ta nová pravidla měla vztahovat na všechny, kdo se na běh vydali,“ okomentovala to senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Vládní návrh, který přiznává více peněz jen rodičům, kteří rodičovskou budou v lednu aktivně čerpat, může být podle ní v rozporu s ústavním pořádkem.

Vládní návrh počítá s navýšením rodičovského příspěvku od Nového roku o osmdesát tisíc, a to na tři sta tisíc korun. Vzrůst by měl také příspěvek pro rodiny se čtyřmi dětmi o sto dvacet tisíc korun.

Rozšíření vyjde stát na další 2,6 miliardy

Novela zákona vyvolala v Senátu rozsáhlou diskusi. „Za příčinu považuji fakt, že se částka dlouhou dobu nevalorizovala, a najednou k tomu dochází skokově. Zároveň je také hranice mezi těmi, kteří osmdesát tisíc dostanou a kteří nikoli, velmi těsná,“ komentoval diskusi senátor Jiří Dienstbier.

Pozměňovací návrh zákona posoudí nyní poslanci, ti ale při projednávání novely v listopadu jakékoli navýšení zamítli. Pokud by však s pozměňovacími zákony Senátu souhlasili, stálo by to stát o 2,6 miliardy korun navíc.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), který v Senátu zastupoval nemocnou ministryni práce Janu Maláčovou, ale rodiče ujistil, že se o případné nenavýšení rodičovské nemusí obávat. Poslanci budou návrh zákona projednávat v úterý 17. prosince. Očekává se, že zákon nabyde účinnosti 1. ledna 2020.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků