Hlavní obsah
Vzorky se ihned vyhodnocují na přístroji Ichroma 2 Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Rychlotesty jako první síto fungují, hlásí Brno

Rychlotesty, které pro zjištění nákazy koronavirem zavedlo ve svých sociálních zařízeních Brno a později Jihomoravský kraj, se jako první síto pro co nejrychlejší nalezení nemocných osvědčují. Zhruba během dvanácti minut je k dispozici výsledek, který zjistí přístroj iChroma2.

Vzorky se ihned vyhodnocují na přístroji Ichroma 2 Foto: Vladimír Klepáč, Právo
Rychlotesty jako první síto fungují, hlásí Brno

Od poloviny září, kdy s touto metodou seznámil veřejnost náměstek brněnské primátorky Robert Kerndl (ODS), bylo v domovech pro seniory zřizovaných městem provedeno tímto způsobem několik stovek testů. A to jak u klientů, tak u zaměstnanců domovů.

„Domovy přistupují k tomuto orientačnímu testování především z preventivních důvodů, aby se zamezilo případnému šíření nemoci covid-19 v těchto zařízeních. Pokud se nákaza zmiňovaným testováním objeví, následují preventivní opatření zaměřená na minimalizaci rizika další nákazy.

Zároveň člověk s tímto nálezem podstupuje další klasický test z výtěru, který onemocnění potvrdí, nebo vyvrátí. Celkově se tak podařilo zatím odhalit více než šedesát nemocných zaměstnanců (většina nepřišla do kontaktu s klienty) a přibližně 40 klientů. Ve všech případech postupujeme v souladu s pokyny hygieny a lékaře,“ popsala mluvčí magistrátu Kateřina Gardoňová.

Domovy si testy nakoupily samy

Město Brno zřizuje 11 domovů pro seniory. Na začátku října si tato zařízení pořídila testovací přístroje iChroma2 a dohromady 25 krabic testů (po 2500 testech). Jeden přístroj stál domovy 20 tisíc korun, jedna sada testů 312 korun. Zařízení si nákup hradila ze svého.

S nápadem přišli pracovníci brněnské obecně prospěšné společnosti Podané ruce, která ve městě již léta pomáhá narkomanům v boji s jejich závislostí. Pro ty patří k nejrizikovějším onemocněním AIDS, ale také žloutenka typu C. Právě tu zjišťují pracovníci Podaných rukou s využitím jihokorejského přístroje Ichroma 2, s nímž lze detekovat až čtyřicet onemocnění.

„Nově výrobce vytvořil testovací sadu i pro covid-19. Postup je vlastně stejný jako u klasického testování. Po výtěru z nosu je vzorek umístěn do přístroje a za chvíli je znám výsledek,“ řekl Právu ředitel sdružení Jindřich Vobořil.

Obdobně s těmito testy pracují i krajské organizace sociálních služeb – mají nakoupeny antigenní testy, které používají pro testování symptomatických klientů a zaměstnanců.

„U testů je nutné počítat s tím, že senzitivita je z principu nižší, než je u PCR testů. Slouží však jako první síto při testování. Ke 30. říjnu je evidováno ve všech zařízeních zřizovaných krajem 210 pozitivních klientů a 121 zaměstnanců,“ sdělila Právu mluvčí kraje Monika Brindzáková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků