Hlavní obsah
Městští strážníci mají za nouzového stavu hodně práce při kontrolách zákazu vycházení. Foto: Aleš Honus , Právo

Roste zájem o práci u policie. Za covidu v ní lidé vidí jistotu

Bezpečnostní složky zaznamenávají už několik měsíců větší zájem uchazečů o práci v těchto sborech. Souvisí to se zhoršenou situací na trhu práce, kdy lidé více oceňují stabilní a jisté zaměstnání.

Městští strážníci mají za nouzového stavu hodně práce při kontrolách zákazu vycházení. Foto: Aleš Honus , Právo
Roste zájem o práci u policie. Za covidu v ní lidé vidí jistotu

Rostoucího zájmu o práci policisty nebo strážníka si personální oddělení všimla zanedlouho po vypuknutí epidemie covidu-19. Kvůli omezujícím protiepidemickým opatřením zmizela některá pracovní místa, jinde se platy v důsledku zpomalení hospodářství snižovaly. Pro někoho se tak vyhlídka práce ve veřejném sektoru stala „jistotou“ v nepředvídatelné době.

K 1. listopadu a k 1. prosinci jsme k policii vzali takřka o polovinu víc lidí než loni.

„Zvýšený zájem o práci u Policie ČR evidujeme přibližně od loňského dubna, a to na základě dat o přístupech na naše webové prezentace,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Pro státní policii, která se dlouhodobě potýká s podstavem, to byla už v létě dobrá zpráva. V časech ekonomického růstu a rostoucích mezd nemohla v některých regionech, zejména v Praze a středních Čechách, nabídkám ze soukromé sféry konkurovat. Situaci zásadně nezměnila ani lákadla v podobě náborového příspěvku ve výši až 150 tisíc korun.

„K 1. listopadu a k 1. prosinci jsme k policii vzali takřka o polovinu víc lidí než loni. Zvýšený zájem, který jsme avizovali už v létě, teď dostává fyzickou podobu, že ti lidé k nám přišli,“ liboval si v prosincovém rozhovoru pro Právo policejní prezident Jan Švejdar.

Jeho slova potvrzují čísla: na konci loňského roku čítal policejní sbor skoro o 206 příslušníků víc než na jeho začátku. A částečně se také podařilo zbrzdit odchod zkušených policistů. „Nechci to zakřiknout, ale letos nám na podzim a v zimě odešlo výrazně míň lidí než v předchozích letech. Příčin bude hodně, ale tou nejzávažnější je asi ta situace okolo. Práce venku dneska opravdu není,“ řekl Švejdar.

Podstav pokračuje

Ačkoli státní policie přijala loni do svých řad více nováčků než v předchozím roce a současně méně příslušníků opustilo služební poměr, tak se podstav policejního sboru paradoxně prohloubil. Největší nouze o lidi nadále panuje v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji. „K 1. 1. 2020 máme dle systemizace k dispozici 44 669 tabulkových míst a obsazených je 40 434, tj. reálný rozdíl činí 4235,“ sdělil Právu policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Ještě v létě přitom chybělo „jen“ zhruba 3500 policistů. To je však dáno tím, že v rámci rozvoje policie přibývají tabulková místa, která se teprve budou muset naplnit. Policie například zřizuje nová dálniční oddělení.

Většímu zájmu se od vypuknutí epidemie těší i pražská městská policie. „Potvrdilo se to, co jsem predikoval již v letních měsících. To znamená, že v souvislosti s covidovou pandemií došlo k významnému snížení odchodů našich zaměstnanců na straně jedné a na straně druhé jsme zaznamenali vyšší zájem o práci u MP Praha,“ uvedl ředitel pražských strážníků Eduard Šuster.

Městská policie v Praze ukončila loňský rok personálně silnější, než jak do něj vstupovala. „Jak v první vlně, tak ve vlně druhé jsme měli po řadu měsíců z důvodů krizových opatření nábor nových zaměstnanců zastaven, což samozřejmě počet nově přijatých zaměstnanců významným způsobem negativně ovlivnilo. Přesto máme nyní fyzicky více zaměstnanců, než jsme měli v roce 2019 a letech předchozích,“ řekl Právu Šuster.

Mírný nárůst zájmu eviduje také brněnská městská policie, do jejíchž přípravných kurzů se letos hlásilo víc lidí. „Někteří byli vyloženě překvapení, že jsme se jim hned ozvali nazpět, protože se setkávali s tím, že řada firem a organizací měla kvůli covidu pozastavený nábor,“ všiml si mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

„Otázkou je, jak se projeví rozvolnění těch postižených segmentů ekonomiky, tedy zda si budou moci nechat všechny zaměstnance. My očekáváme, že se to ukáže během letošního léta až podzimu,“ doplnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků