Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Půda je po deštích nasycená, další srážky nyní nepojme

Díky vydatným dešťům z minulého týdne je v České republice povrchová vrstva půdy do 40 centimetrů nasycená. Ve východní polovině území a na Vysočině je vody v půdě dostatek i v hlubších vrstvách. To je pozitivní pro stavy podzemních vod, na druhou stranu je nasycená půdy rizikem pro případný vznik povodní.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Půda je po deštích nasycená, další srážky nyní nepojme

„Půda už nedokáže přijímat další vodu, takže ta odtéká do řek. Podle našich předpovědí bude v příštích deseti dnech převládat klidnější počasí s malým množstvím srážek a nadprůměrnými teplotami. Méně deštivé dny způsobí pomalé vysušování svrchní vrstvy půdy, ale vzhledem k jejímu vysokému nasycení nepůjde o razantní změnu,” uvedl klimatolog a jeden z tvůrců projektu InterSucho Pavel Zahradníček

Půdní sucho nyní nepozoruje nikde v republice, a to ani v hlubší vrstvě do jednoho metru.

„Na 98 procentech území je dokonce více půdní vláhy, než je obvyklé. Na 72,5 procenta území je to o více než 20 milimetrů a na 4,4 procenta území dokonce více než o 80 milimetrů půdní vláhy více, než je obvyklé pro tyto dny,” řekl klimatolog.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 4. listopadu, předpokládají odborníci nadprůměrné teploty vzduchu do 25. října, poté se začnou vracet k dlouhodobým hodnotám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků