Hlavní obsah
Roman Prymula Foto: ČTK

Prymula není první. Výběr rezignací politiků po porušení opatření kvůli covidu-19

Odchod Romana Prymuly (za ANO) z postu ministra zdravotnictví kvůli noční schůzce v restauraci, jež měla být uzavřena, nebude první rezignací či odvoláním politika kvůli porušení opatření proti šíření covidu-19. Podívejte se na výběr rezignací vysoce postavených politiků a odborníků ve světě.

Roman Prymula Foto: ČTK
Prymula není první. Výběr rezignací politiků po porušení opatření kvůli covidu-19

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek Prymulu požádal, aby rezignoval na funkci ministra. Pokud tak neučiní, odvolá ho. Schůzkou v restauraci pochybil, nedá se to omluvit, řekl Babiš.

„Myslím, že jsem toho zas tolik neprovedl,” hájil se ministr, kterého deník Blesk vyfotil, jak opouští jednání v restauraci bez roušky a rovněž bez roušky nasedá do služebního vozu. „Přes ten dvůr jsem roušku neměl, potom jsem si ji v autě vzal,” řekl Prymula Respektu. Pokud si to ale veřejnost přeje, klidně rezignuji, dodal Prymula.

Výběr rezignací politiků kvůli porušení opatření

6. května - Epidemiolog a profesor na Královské univerzitě v Londýně Neil Ferguson oznámil, že odstupuje z poradního sboru SAGE, který se významnou měrou podílí na vládní strategii boje s koronavirem.

Stalo se tak poté, co britský list The Telegraph přinesl informaci, že se Ferguson navzdory omezení pohybu stýkal se svou vdanou milenkou.

26. května - Rezignaci na pozici ministerského náměstka ohlásil britský poslanec Douglas Ross. Reagoval tak na aféru poradce britského premiéra Dominika Cummingse. Tento politik, který byl hlavním strůjcem kampaně za vystoupení Británie z EU před referendem v roce 2016, odvezl z Londýna pár dní po začátku celostátní karantény syna na hlídání ke svým rodičům do 400 kilometrů vzdáleného severoanglického hrabství Durham.

Podle Rosse Cummings postupoval způsobem, který mnoho Britů nepovažovalo za dostupnou možnost, veřejnosti navíc své chování dostatečně nevysvětlil a nevyjádřil lítost. Cummingsovo setrvání ve funkci vyvolalo značnou kritiku, víc než milion lidí podepsalo petici žádající odvolání. Premiér Boris Johnson svého poradce podpořil a Cummings zůstal v úřadu.

2. července - Z funkce odstoupil novozélandský ministr zdravotnictví David Clark. Kritizován byl již v dubnu poté, co vyvezl svou rodinu na pláž, ačkoli v zemi platila karanténa. Později svou chybu veřejně uznal a nabídl premiérce Jacindě Ardernové rezignaci. Vzhledem ke krizi kolem koronaviru ale odvolán nebyl. Kritika jeho resortu ale sílila, a tak nakonec sám odstoupil.

3. července - Ghanský státní tajemník pro průmysl a obchod Carlos Kingsley Ahenkorah, který měl pozitivní test na covid-19, rezignoval na svůj úřad, protože nerespektoval pravidla izolace a dál pokračoval v předvolebních mítincích před parlamentními volbami v zemi.

23. srpna - Paraguayský ministr zdravotnictví Julio Mazzoleni přijal rezignaci svého náměstka Juana Carlose Portilla poté, co sociální média přinesla fotografie Portilla na jednom večírku v době, kdy v zemi vstoupila v platnost omezení proti koronaviru.

26. srpna - Na svoji funkci rezignoval irský eurokomisař pro obchod Phil Hogan poté, co se v rodném Irsku zúčastnil golfového večírku, kde se sešlo přes 80 lidí, v zemi byla přitom tehdy povolena shromáždění maximálně 50 osob. Kvůli účasti na akci už předtím rezignovali i ministr zemědělství Dara Calleary či místopředseda Senátu Jerry Buttimer.

Hogan navíc nedodržel předpisy ohledně karantény při cestě z Bruselu do Irska, a cestou na večírek se ke všemu dopustil dopravního přestupku, když za volantem používal telefon.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků