Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (vlevo) s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou Foto: Vít Šimánek, ČTK

Přehledně: Co může vláda za nouzového stavu

Nouzový stav, který vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) plánuje vyhlásit ve středu, dává kabinetu možnost na nezbytně dlouhou dobu omezit některá práva a svobody občanů.

Premiér Andrej Babiš (vlevo) s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou Foto: Vít Šimánek, ČTK
Přehledně: Co může vláda za nouzového stavu

Vyhlášení nouzového stavu činí vláda svým usnesením, o němž informuje Sněmovnu. Ta jej může zrušit. Kabinet může nouzový stav vyhlásit maximálně na 30 dní, přičemž následně může být prodloužen pouze na základě souhlasu Sněmovny.

Konkrétní opatření může kabinet přijímat na základě krizového zákona. Ten počítá mimo jiné s tím, že vláda je oprávněna omezit občanům například svobodu pohybu, vlastnické a užívací právo k majetku, svobodu shromažďování či právo provozovat podnikání.

Může rovněž nasadit armádu či zajistit přednostní zásobování kritické infrastruktury státu, případně dětských, sociálních a zdravotnických zařízení.

Vláda vyhlásila nouzový stav naposledy na jaře. Přistoupila například k omezení veřejných akcí, uzavření škol, částečnému uzavření hranic i k omezení podnikání, kdy došlo k uzavření prakticky celého sektoru maloobchodu a služeb.

S jakými restrikcemi vláda přijde tentokrát, by mělo být jasné po vyhlášení nouzového stavu. Opatření připravuje ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Anketa
Souhlasíte s vyhlášením nouzového stavu?
Ano
32.1 %
Ne
67.9 %
Celkem hlasovalo 45826 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků