Hlavní obsah
 

Pražský vánoční strom je už rozřezán, studenti z něj vyrobí nábytek

Na pražském Staroměstském náměstí začalo v pondělí ráno odklízení vánočního stromu. Pomocí třicetimetrového jeřábu ho firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) položila na dlažbu náměstí a začala rozřezávat. Kmen stromu využijí studenti školy na Jarově pro výrobu nábytku, který poputuje do domova seniorů v Malešicích. Část větví dostanou zvířata v pražské ZOO.

 
Pražský vánoční strom je už rozřezán, studenti z něj vyrobí nábytek

S odstrojováním stromu začala firma THMP už ve čtvrtek. „Nejdříve sundáme vánoční koule, hvězdy a špici, tedy asi 350 ozdob. Potom přijde na řadu šest kilometrů světelného řetězu, práce potrvají dva až tři dny," uvedl už dříve generální ředitel THMP Tomáš Jílek. V pondělí ráno potom připravili stromek na jeho položení.

Osmnáctimetrový smrk byl nejdříve zavěšen na lano třicetimetrového jeřábu, poté montéři uvolnili tři kotvící lana. Jeřáb následně vytáhl strom z dvoumetrové podzemní šachty, ve které byl vánoční strom ukotven. Položený kmen stromu nakonec dřevorubec odvětvil a rozřezal ho na přibližně čtyřmetrové klády.

Vánoční strom zdobil náměstí od konce listopadu, ani po odklizení ale jeho úloha nekončí. Rozřezaný kmen poputuje na pilu v Hostivaři, kde bude rozřezán na prkna. „Studenti střední odborné školy v Jarově z nich poté vyrobí nábytek, který by měl putovat do domova seniorů v Malešicích. Chtěli jsme, aby byl strom využit do posledního zbytku, takže větve dostanou zvířata v pražské zoo,“ řekl Novinkám pražský radní pro majetek Jan Chabr.

Větve vánočního stromu ze Staromětského náměstí poputují za zvířaty do pražské zoo.

Foto: Novinky

Strom byl na náměstí rozsvícen loni 27. listopadu. Kvůli pandemii koronaviru se tak stalo bez tradičního doprovodného programu.

Smrk o výšce 17,5 metru zdobilo po dobu jednoho měsíce šest kilometrů světelných řetězů, několik set vánočních koulí v modré, bílé a červené barvě a čtyřicet světelných hvězd. Na vrcholu byla třímetrová špice. Strom byl přivezen ze středočeského Kamenného Přívozu a město ho koupilo za 10 000 korun od majitele tamní chaty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků