Hlavní obsah
Projekt od architektky Evy Jiřičné Foto: Novinky

Praha 3 nesouhlasí s výstavbou domů podle návrhu Jiřičné

Radnice Prahy 3 nesouhlasí se změnou územního plánu, která by umožnila výstavbu Centra Nového Žižkova podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Má stát na místě bývalého areálu Telecomu v Olšanské ulici. Praze 3 vadí velikost plánovaných domů a také bude mít podle zastupitelů negativní dopad na dopravu. Domy až pro tisícovku obyvatel plánuje stavět společnost Central Group.

Projekt od architektky Evy Jiřičné Foto: Novinky
Praha 3 nesouhlasí s výstavbou domů podle návrhu Jiřičné

V areálu plánuje developer stavět několik výškových domů. Nejnižší z věží má mít kolem 80 metrů, prostřední zhruba 90 metrů a nejvyšší nepřesahuje 100 metrů. Radnici vadí právě výška budov. Podle ní by byl ideální vznik klasické blokové zástavby se šesti podlažími a maximální výškou některých částí bloků do sedmého osmého patra. Současná budova Telecomu (Cetinu) měří 96 metrů.

Pokud by domy vznikly, podle radnice by to zhoršilo dopravní situaci v okolí. Problémem domů je podle usnesení zastupitelů také fakt, že s podobnou zástavbou nepočítá chystaný Metropolitní plán. Doporučována je typicky městská zástavba, nikoliv solitérní věžové domy. Domy by navíc narušily horizont města.

Rozhodnutí Prahy 3 ale neznamená, že územní plán nebude změněn. O změně totiž rozhodují zastupitelé hlavního města a vyjádření radnice je jedním ze stanovisek.

V areálu bývalého Telecomu v Praze na Žižkově by podle plánů mělo vyrůst zhruba 1000 bytů asi za šest miliard korun. Z plochy o 39 500 metrů čtverečních má téměř 70 procent tvořit veřejný prostor se zelení. V dolních patrech bytových domů budou komerční prostory pro služby, obchody, restaurace a kavárny. Součástí projektu by měla být také mateřská škola se zahradou a dětským hřištěm.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků