Hlavní obsah
Jana Nagyová u Obvodního soudu pro Prahu 1. Foto: Petr Horník, Právo

Postup policie po zadržení Nagyové prověří na žádost její dcery senátní podvýbor

Senátní podvýbor pro lidská práva chce prověřit postup policie při a po zadržení Jany Nagyové. Uvedl to předseda podvýboru Jiří Čunek, který tak reagoval na žádost dcery Nagyové Nikoly. Ta mu v dopise popsala průběh zatýkání i okolnosti vazby její matky.

Jana Nagyová u Obvodního soudu pro Prahu 1. Foto: Petr Horník, Právo
Postup policie po zadržení Nagyové prověří na žádost její dcery senátní podvýbor

"Je potřeba se podívat na zacházení, jestli opravdu jí (Nagyové) nedovolili spát, jestli opravdu se nemohla převléct, nedostala základní hygienické potřeby, to musíme zkonzultovat s ní. U toho dcera nebyla," řekl Čunek.

Nikola Nagyová v dopise Čunkovi označuje postup policie za neadekvátní, arogantní uplatnění moci, které mělo za cíl její matku ponížit, zlomit a připravit o lidskou důstojnost. Stěžuje si na způsob domovní prohlídky a chování policistů při ní, na to, že Jana Nagyová mohla spát během dvou dnů v cele předběžného zadržení prý jen tři hodiny, i na to, že se nemohla umýt, vyčistit si zuby nebo se převléci.

Čunek chce Nagyovou navštívit

Čunek už podle svých slov požádal olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana, aby mohl spolu s dalším členem výboru Janu Nagyovou navštívit ve vazbě a informace si u ní ověřit.

"Pokud se zjistí, že je to pravda, tak je to dramatické proto, že vše bylo pod dozorem vrchního státního zastupitelství. Tedy ti, kteří mají dbát na dodržování zákona, byli benevolentní k jeho nedodržování," soudí Čunek. "Když si policie dovolí v tak známém a sledovaném případu porušovat základní lidská práva zadržených, z pohledu zákona nevinných lidí, jak se asi chová k zadrženým, kteří jsou pro společnost bezejmenní?" tázal se senátor.

Jestli se informace potvrdí, bude chtít výbor podle Čunka záležitost konzultovat s policejním prezidentem Martinem Červíčkem. Mohl by prý případně navrhnout i změny v příslušném zákonu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků