Hlavní obsah

Poslanci zrušili daň z nabytí nemovitosti. ODS překvapivě prosadila zachování odpočtu úroků z úvěrů

Novinky, Renáta Bohuslavová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Poslanci ve středu dopoledne rozhodli o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Normu sice předložila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ale pravicová opozice zrušení daně požaduje už několik let. Překvapivě prošel i pozměňovací návrh ODS, aby i po zrušení daně zůstaly zachovány odpočty úroků z úvěrů, které chtěla vláda zrušit.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

Článek

Daň z nabytí nemovitosti nahradila od ledna 2014 daň z převodu nemovitých věcí. Dnes tvoří čtyři procenta z ceny nemovitosti a od roku 2016 ji platí kupující. Neplatí ji ale kupující novostaveb, na ty se daň z nabytí nemovitosti nevztahuje ani nyní.

„Vítáme tento návrh. Znamená to konec absurdní a nelogické daně, která prodražuje vlastní bydlení,” prohlásil poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Feri: Můžete si raději koupit kuchyň

S tím, že za její zrušení bojovali už dříve, vystoupili i poslanci Pirátů, STAN a TOP 09.

„Pokládáme ji za daň, která lidi zasahuje na nejcitlivějším místě, na vlastním bydlení. Když kupujete vlastní nemovitost, tak sami přesně víte, co ta čtyři procenta znamenají. Mohli byste si za ně koupit koupelnu nebo kuchyň. Sami víte lépe než stát, na co peníze použít,” dodal poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Odpočty úroků z úvěrů zůstanou

Překvapivě Sněmovnou prošel pozměňovací Munzarův návrh, aby byla zachována možnost odečtu úroků z úvěrů. Změnu podpořili i dva poslanci ČSSD i sedm poslanců KSČM.

Každý, kdo si nyní vezme při koupi nemovitosti hypotéku, si může ze zákona při podání daňového přiznání jednou ročně odečítat úroky z úvěrů ze svého daňového základu. To chtěla vláda pro smlouvy uzavřené od 1. ledna 2022 zrušit a byla to jedna z podmínek ministryně Schillerové pro zrušení daně.

Zároveň s tím se ale snižuje roční limit na úroky z hypoték ze 300 tisíc na 150 tisíc korun. Znamená to, že pokud bude roční výše úroků do 150 tisíc korun, tak si ji může majitel odečíst ze svého daňového základu.

Schillerová zároveň zdůrazňuje, že zrušení placení daně z nemovitosti se zpětně týká i těch, kteří mají zapsanou nemovitost od prosince 2019. Pokud ji již zaplatili, vrátí se jim.

Prodej bez daně z příjmu až po 10 letech

Druhá podmínka ministryně Schillerové, která už Sněmovnou prošla, je spojená s délkou doby, po kterou musí vlastník platit daň z příjmu, pokud se rozhodne nemovitost prodat. Ta je dnes až 15 procent a platí se z rozdílu toho, za kolik byla nemovitost koupena a následně prodána.

Dnes vlastník musí daň z příjmu při prodeji platit, pokud nemovitost prodá do pěti let, pokud se k tomu rozhodne později, daň platit nemusí. Poslanci tuto dobu prodlužili až na 10 let. Vládním argumentem je boj proti spekulantům, kteří domy ve velkém nakupují a pak draze prodávají, a pomoc mladým rodinám.

Tato změna se týká koupi nemovitostí, ve kterých nemá člověk trvalé bydliště, po 1. lednu 2021. Jde tak podle Schillerové o snahu bojovat proti spekulantům, kteří skupují byty na investice, ale nebydlí v nich.

Pokud máte v nemovitosti trvalé bydliště, daň z příjmu musíte platit pouze pokud ji prodáváte v prvních dvou letech od nákupu, poté už nikoliv.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám