Hlavní obsah
Jednání Poslanecké sněmovny. Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Politici se mají na co těšit, příští rok se jim zvýší platy o tisíce

Ústavní činitelé se v příštím roce dočkají dalšího zvýšení platů, tentokrát až o osm procent. Zvýšila se totiž nejen průměrná mzda v nepodnikatelské sféře, od níž se jejich platy odvozují, ale vzroste také koeficient, kterým se tato mzda násobí. Plat prezidenta by se tak mohl narůst o víc než 17 tisíc korun, plat řadového poslance asi o 5300 korun.

Jednání Poslanecké sněmovny. Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Politici se mají na co těšit, příští rok se jim zvýší platy o tisíce

Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu představovala průměrná hrubá mzda v nepodnikatelské sféře na přepočtené osoby za loňský rok 26 830 korun. Tento údaj mohou statistici ale ještě přepočítat. Takzvaná platová základna by tedy pro příští rok představovala podle výpočtu ČTK 65 733,50 Kč, pro letošek činí 60 815,65 koruny.

Plat řadového senátora nebo poslance bez náhrad by se mohl zvýšit z letošních 65 700 na 71 000 korun. Náhrady poslanců na reprezentaci a stravné při tuzemských cestách by měly činit 10 600 korun. Předseda parlamentního výboru by si měl polepšit z 92 500 korun na rovných 100 000 korun. Předseda Sněmovny, Senátu i premiér by pak měli dostat přidáno proti letošku 14 600 korun, jejich plat by tak vzrostl na 191 000 korun. Plat hlavy státu by se měl zvýšit z letošních 219 000 korun na 236 700 korun.

Růstu platu se dočkají i lékaři a sestry

Platy představitelů státní moci a dalších orgánů, kam spadají ústavní činitelé, si loni vyžádaly podle státního závěrečného účtu téměř pět miliard korun. Proti roku 2014 to byl nárůst zhruba o třetinu.

Od příštího roku by se měli desetiprocentního nárůstu platů dočkat i lékaři a sestry. Už od letošního listopadu se zvýší platy také policistům, hasičům, vojákům a pracovníkům ve veřejné sféře.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků