Hlavní obsah
Ludmila Brožová-Polednová vypovídá u soudu. Foto: Petr Horník, Právo

Polednová může jít z vězení už za rok

Pražský vrchní soud ve středu podle důvěryhodného zdroje Práva snížil na základě starších prezidentských amnestií dosavadní šestiletý trest bývalé dělnické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové (88) na polovinu. Teoreticky by tedy mohla být propuštěna příští rok v březnu.

Ludmila Brožová-Polednová vypovídá u soudu. Foto: Petr Horník, Právo
Polednová může jít z vězení už za rok

Má totiž právo požádat po odpykání dvou třetin trestu o podmínečné propuštění, a vzhledem k tomu, že už má za sebou rok ve věznici ve Světlé nad Sázavou, do zmíněné poloviny by jí zbývalo odsedět si už jen další rok.

„Zkrácení trestu je o tři roky,“ uvedl ve čtvrtek zdroj. Oficiální informaci o výsledku neveřejného soudního jednání zatím není možné získat. Na verdikt bylo vydáno přísné informační embargo do doby, než budou s výsledkem písemně obeznámeni všichni účastníci řízení.

Informaci Práva o verdiktu soudu ve čtvrtek odmítl potvrdit či vyvrátit i jeho mluvčí Jan Fořt, k věci se nechtěl stále nijak vyjadřovat.

Není tedy zatím jasné, kolik a které z amnestií se podle verdiktu vrchních soudců na Polednovou vztahují.

Krajský soud v Hradci Králové před nedávnem rozhodl, že by se nejstarší české vězeňkyně, odsouzené za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové z roku 1950, měly týkat celkem tři milosti.

Některé amnestie by se nevztahovaly v plné výši

Dvě z nich vydal v letech 1953 a 1955 tehdejší komunistický prezident Antonín Zápotocký, tu třetí v roce 1990 Václav Havel. Každá z nich by přitom měla Polednové snížit trest o dva roky, tudíž dohromady o šest let, a v takovém případě by byla zcela volná.

Jenže jedna z amnestií vydaných Zápotockým (z roku 1955) se podle některých právníků na Polednovou vztahovat nemá a je možné, že tentýž názor měl i vrchní soud.
Ten navíc mohl podle Právem osloveného nejmenovaného zkušeného soudce jeden rok ubrat také z Havlovy amnestie, která snižovala lidem odsouzeným za prostou vraždu trest o rok. To by v konečném důsledku snížilo Polednové trest na zmiňované tři roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků