Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Pokračující teplejší počasí zpomalí růst hub jen nepatrně

Teplejší počasí, které se může v první polovině tohoto týdne přiblížit i ke třicetistupňovým hodnotám teploty vzduchu, přibrzdí stávající obrovský růst hub, především hřibů, jen nepatrně. Uvedl to meteorolog a pozorovatel přírody z Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Pokračující teplejší počasí zpomalí růst hub jen nepatrně

„Od pondělí do středy by mělo být polojasné počasí s maximálními teplotami 24 až 28 stupňů. V některých místech bychom se mohli teoreticky dostat ke třiceti stupňům,“ uvedl Kovařík. ”Když se ale člověk podívá na grafy, tak už to nebude jako v létě, že se objevily třicítky a vydržely třeba tři hodiny. Teď už mají ty nejvyšší teploty vydržet nanejvýš několik minut,“ pokračoval meteorolog.

„Navíc je nyní už zkrácený den o čtyři a půl hodiny, takže teplejší počasí tu vlhkost z lesů jen tak nedostane. Trošku to růst hub zpomalí, to ano, ale ve čtvrtek se má dostavit významná studená fronta a poměrně hodně se ochladí. Ale 19 stupňů v září bývá běžně,“ dodal Kovařík.

Houby na západě Čech v současné době rostou opravdu ve velkém. Lidé se vracejí mnohdy s plnými přepravkami hub. Zatímco běžně je pro každého velkou radostí, když najde hřib, letos rostou takřka jenom hřiby. Jen tu a tam klouzek, kozák nebo liška.

„Udělali jsme si smaženici ze samých hříbků a nebylo to úplně ono,“ postěžoval si Jaromír Šraitr z Chodova na Sokolovsku. „Já jsem na houbách ještě nebyl, protože musím dělat dřevo na zimu a taky mám králíky a slepice, ale už jsme dostali od matky našeho zeťáka tolik hub, že jsme zaopatření na celý rok. Něco jsme hned snědli, zbytek zamrazili,“ popisoval Ladislav Konečný z Karlových Varů-Počeren nad darovaným prádelním košem plným převážně hřibů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků