Hlavní obsah
 

Oráči přijeli do Žabčic ukázat své mistrovství

Traktory od historických po současné, nádavkem také zruční kočí s koňmi taženým pluhem. V Žabčicích na Brněnsku se v sobotu utkali na republikovém šampionátu mistři orby. Do práce se dali v počasí, plně odpovídajícímu představách o podzimních plískanicích.

 
Oráči přijeli do Žabčic ukázat své mistrovství

Ty nejlepší brigádníky měli v sobotu na pozemcích Školního zemědělského podniku Mendelovy univerzity v Žabčicích na Brněnsku. Právě do jejich polností vyrazili mistři polních prací. Velkou pozornost po zásluze budili oráči s koňmi. Devět dvojspřeží reprezentovalo domácí i slovenské soutěžící.

Už v pátek vyjel na cestu na Moravu Ľubomír Chromec ze slovenských Turčianských Kľačan nedaleko Martina. Nechtěl, aby koně šli na start unavení ze čtyřhodinové cesty v přívěsu a proto zvolil nocleh v místě závodu. V upršeném sobotním dopoledni nastoupil na start závodu v orbě.

Mistrovství v orbě se zúčastnili i oráči s historickou technikou.

Foto: Milan Vojtek, Právo

„Počasí spíše vadí nám než koním. Ale aspoň není půda tak vyschlá. U nás bylo hodně sucho, to byl větší problém pro orání, než deštivý den,“ řekl Právu. S prací s koňmi má bohaté zkušenosti, stará se o ně od dětství. Doma častěji jezdí v rámci agroturistiky třeba s návštěvníky na zříceninu hradu Strečno, ale i s orbou mají zkušenosti. Však si také vysloužil nominaci na závod v sousední České republice.

„Není to jednoduché. Doma ořeme dvojákem (dvojradličným pLuhem – poznámka redakce). S jednoduchým se setkáváme jen na soutěžích. A musel jsem měnit sestavu koní, původně plánovaný má napuchlé koleno,“ řekl Chromec.

Práce s koňmi má své kouzlo, ale obnáší spoustu povinností. „Každé ráno vstát nakrmit koně a vykydat, na oběd to samé, večer zase, v létě nachystat seno. Jet na dva týdny na dovolenou to prostě neexistuje. Kůň není traktor, nejde vypnout klíček, odpojit baterku a může stát půl roku. Kůň je spousta starostí, přesto to dělám,“ dodal.

Pavel Král svou orbou zaujal porotce.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Jižní Čechy, konkrétně Táborsko, reprezentoval na závodě se svými koňmi František Frajt. Věnuje se jim šest let. Uznání k zručnosti při práci odmítl, prý je na akci hodně lepších. „Co potřebujeme k dobré orbě? Aby kůň chodil pomalu a byl čas na dobré orání. Když běhají, je to špatné,“ řekl.

Zatímco oráči ukazovali soulad se svými řehtajícími parťáky, vedle vzbudil pozornost poroty Pavel Král z hustopečské společnosti Agri CS. Brázda, která zůstala za jeho traktorem, si vysloužila uznání a nejvyšší bodové hodnocení. Za úspěchem je podle něj dobře seřízený pluh.

Mistrovství v orbě se zúčastnili i oráči s historickou technikou.

Foto: Milan Vojtek, Právo

„Nic to neznamená, je začátek soutěže. Ještě to můžu pokazit,“ řekl traktorista. Přípravě věnoval týden. Rakušané, kteří jsou nejlepší na světě, před závodem trénuji tři týdny.

Mistrovství republiky v orbě vyhlásila Společnost pro orbu České republiky pro víc kategorií. Oráči se museli poprat se sklizeným strništěm i loukou. Svou skupinu na klání měla historická technika, jednoradličný, víceradličný i oboustranně nesený pluh. Samostatně hodnocení byli i oráči s koňmi. Porotci hodnotí mimo jiné přímočarost orby, dokonalost obracení půdy, nesmí být vidět žádná organická hmota z povrchu.

Ľudovít Chromec oře s párem koní.

Foto: Milan Vojtek, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků