Hlavní obsah
 

Olomoucký kraj vyhlásil sbírku na pomoc lidem postiženým povodní

Olomoucké hejtmanství zveřejnilo ve čtvrtek číslo krajského sbírkového účtu, na které mohou lidé připívat peněžními dary na pomoc těm, které v noci na pondělí postihly na Olomoucku a Šumpersku bleskové povodně.

 
Olomoucký kraj vyhlásil sbírku na pomoc lidem postiženým povodní

„Peníze mohou lidé posílat na sbírkový účet 123-0754200287/0100. Přispět mohou jednotlivci i firmy,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Eva Knajblová.

„Podle prvotních odhadů způsobily bleskové povodně škody za stovky miliónů korun. Například v Šumvaldu je zasažena třetina všech obyvatel. Sbírka bude probíhat celý rok. Předem velmi děkuji všem, kteří se do ní zapojí,“ dodal olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Peníze ze sbírky budou podle něj rozděleny mezi obce podle míry jejich postižení. „Nechceme jim nijak diktovat, na co je mají použít. V obcích sami nejlépe vědí, jak s nimi co nejefektivněji naložit,“ doplnil hejtman.

Veřejnou sbírku již vyhlásila na pomoc postiženým i Charita. Do oblasti míří například dodávky ošacení, pitné vody nebo hygienických pomůcek.

Vodní příval značně poškodil některé rodinné domy.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Lidem z vytopených obcí pomáhají s odstraňováním škod jak krajští hasiči, tak i dobrovolníci. Hasiči, kteří mají ve čtvrtek v postižené oblasti 25 jednotek, podle jejich mluvčí Lucie Balážové mj. zpevňují pomocí kamenů část břehů řeky Oskavy, na některých místech čerpali i vodu ze studní a sklepů.

Zdejší objekty procházejí statici, několik jich už doporučili vzhledem k jejich stavu k demolici.

Záplavy, které postihly Olomoucko a Šumpersko, si vyžádaly jednu oběť. Je jí 48letá žena z Břevence, místní části Šumvaldu. Pohřešována je dosud 74letá žena z Oskavy na Šumpersku, kterou smetl vodní příval, když se pod ní utrhl břeh rozvodněného potoka.

Povodně na Uničovsku

Video: Policie ČR

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků