Hlavní obsah

Hasiči po bouřkách zachraňovali lidi z rozvodněných řek, jeden mrtvý

8. 6. 2020, 1:08 – Olomouc • Aktualizováno 8. 6. 2020, 7:53
Právo, Novinky, ČTK, alf, alt, kov

Při lokální povodni na Uničovsku a Šumpersku byla nalezena jedna mrtvá osoba, další člověk se pohřešuje, uvedli hasiči. Desítky obyvatel z řek hasiči zachránili. Výstraha meteorologů před velkou vodou platí v některých oblastech až do pondělního dopoledne.

Povodně po bouřkách v Olomouckém krajiVideo: HZS Olomouckého kraje

 
Článek

Hasiči zachránili několik lidí, které strhl proud a nemohli se dostat z vody do bezpečí. Vyprostili také osoby uvázlé v zatopených automobilech.

Člověk, který při povodních zemřel, byla 48letá žena z Břevence. Pohřešována je 74letá žena z Oskavy na Šumpersku. Pátrá po ní vrtulník.

„Přívalové deště zatopily nejen desítky rodinných domů a dalších staveb, ale také poškodily místní energetickou a dopravní infrastrukturu. V Oskavě byl stržen most, ve většině postižených obcí bylo poškozeno plynové i elektrické vedení,” uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Lokální povodeň v Šumvaldu

Mezi nejvíce postižené obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda na mnohých místech dosahovala přes metr vysoko.

Hasiči v noci čerpali i vodu ze zatopených sklepů. V několika obcích evakuovali obyvatele. „Během evakuace jsme zachránili desítky obyvatel ze zaplavených domů,” uvedla Balážová.

Následky přívalových srážek budou hasiči dál odstraňovat i v průběhu pondělí, spolu se samosprávami budou řešit i náhradní ubytování pro místní obyvatele.

Povodně na UničovskuVideo: Policie ČR

„Situace nyní kulminuje. Tady v Uničově je rozvodněná Oskava a čekáme, jestli nám to zasáhne ještě místní část Brníčko. Vypadá to, že kulminace už je maximální. Mnohem hůř na tom jsou Šumvald, Dlouhá Loučka či Oskava, tam budou mít lidé obrovské potíže," řekl v pondělí ráno starosta Uničova na Olomoucku Radek Vincour (ODS).

V Uničově záplavová vlna protéká městským parkem a pod vodou jsou místní části Dolní Sukolom a Nová Dědina. Riziko záplav ráno podle Vincoura dál hrozí v Brníčku. „Jsou to všechno místní části navázané na tok Oskavy, tam je to nejhorší,” podotkl Vincour.

V Uničově a jeho místních částech zatím nikdo evakuován nebyl. Úřady ale obyvatele v záplavami zasažených oblastech vyzvaly, aby neopouštěli domovy. „Proud je opravdu silný a na komunikacích jsou kanály pryč, takže nebezpečí je velké,” upozornil Vincour.

Výstraha před povodněmi s extrémním nebezpečím, napršelo i 70 mm srážek

Bouřky Olomoucký kraj zasáhly v podvečer, místy napršelo až 70 mm srážek. Potoky a říčky v kraji dosáhly až třetích povodňových stupňů.

Meteorologové vydali varování před bouřkami a rizikem povodní, týkalo se hlavně východní poloviny ČR. V části Olomouckého kraje šlo dokonce o extrémní stupeň nebezpečí. Výstraha před velkou vodou platí i v pondělí ráno – týká se většiny Olomouckého kraje a některých okresů v Pardubickém kraji a na Vysočině.

BEZ KOMENTÁŘE: Zatopené domy v Rýmařově na BruntálskuVideo: Aktu.cz

Reklama

Výběr článků